Zaščita živali: javno pismo županu Mestne občine Kranj
V Društvu za zaščito živali Kranj so v luči nedavnih dogodkov v zvezi s pristojnim zavetiščem Perun in njegovo odpovedjo pogodbe za oskrbo zapuščenih živali v Mestni občini Kranj naslovili na župana Mestne občine Kranj, Matjaža Rakovca, javno pismo, ki ga v celoti objavljamo. Zaščita živali je pomembna tema.
“Prvega februarja bo minilo 10 let od naše ustanovitve in v tem obdobju smo na živalovarstvenem področju tako v MO Kranj kot tudi v celotni regiji in tudi širše pustili pomemben pečat. Smo sogovornik lokalnih in nacionalnih medijev, redno objavljamo osveščevalne vsebine s področja varstva in oskrbe živali ter na splošno v največji možni meri opravljamo naloge, ki nam jih zakon dopušča, kot pač kot prostovoljci zmoremo z omejenimi časovnimi in finančnimi sredstvi. Vendar celotno dosedanje obdobje vašega županovanja (in županovanj prejšnjih županov) ter našega delovanja nismo bili s strani Mestne občine Kranj nikoli povabljeni h komunikaciji v zvezi s problematiko zapuščenih živali v MO Kranj. Enkrat samkrat je skoraj (vendar ni) prišlo do sestanka med nekdanjim županom in nami, a na našo pobudo, in tudi ta se, kot napisano, na koncu ni zgodil.”
Gorenjska problematika: Perun
“Menimo, da je vsaj zdaj, ko se v roku nekaj tednov izteka pogodba z zavetiščem Perun, skrajni čas, da prisluhnete tudi nam, ki smo zagotovo na tem področju in območju najbolj aktivni, imamo pregled nad stanjem in več kot 10-letne izkušnje, saj so naši ustanovni člani na živalovarstvenem področju bili aktivni že pred ustanovitvijo Društva za zaščito živali Kranj. In, po drugi strani, da nas nemudoma začnete obveščati o konkretnih aktualnih dogajanjih in pogovorih v zvezi s to tematiko. Občani MO Kranj in tudi mediji se namreč pogosto obrnejo prav na nas s konkretnimi vprašanji, kako bo zadevna problematika urejena v prihodnje. Naš odgovor je kratek in jedrnat – ne vemo. Seznanjeni nismo z ničemer, kar se nam, glede na to, da smo pravzaprav edino dolgoletno aktivno društvo na tem področju na območju MO Kranj, zdi enostavno nesprejemljivo in nedopustno.”
“Nismo prepričani, da se zavedate resnosti situacije. Situacija, vezana na pse, glede na to, da je njihov status v glavah ljudi vendarle precej drugačen kot status mačk, pa glede na zakonsko obvezo čipiranja psov, se nam ne zdi pretirano pereča. Kar pa seveda ne pomeni, da vam je ni treba urediti skladno z zakonodajo. Imate vsaj v zvezi s psi dorečeno kakšno konkretno rešitev, ki bo, se razume, stopila v veljavo s 1. 2. 2020? Kar je čez manj kot tri tedne.”
Prostoživeče in zapuščene mačke
Veliko obsežnejša in zahtevnejša je problematika prostoživečih in zapuščenih mačk. Na koga naj po 31. januarju letos obrnemo najditelje? Kakšen bo protokol s prostoživečimi in zapuščenimi mačkami, za katere bo sprejemljivo, da se vrnejo v okolje najdbe, kjer jim bo najditelj sam ali v sodelovanju z našim društvom zagotovil redne obroke in osnovno zavetje? Kakšen bo protokol z mladiči – dudarji?Kdo bo izvajal odlove mačk, prevoze na pooblaščeno veterino, namestitve v ustrezne kapacitete, ustrezno nego in oskrbo in po zadostni veterinarski oskrbi (najmanj razglistanje, razbolhanje, test FIV in FeLV ter vsekakor sterilizacija oz. kastracija) aktivno iskal nove domove zanje? Kot mogoče veste (verjetneje pa, da ne), se društva ne smemo ukvarjati s t. i. zavetiško dejavnostjo, ne da bi imela to dejavnost tudi registrirano in zagotovljeno zakonodaji ustrezno zavetišče – česar pa nimamo in za kaj takega tudi nimamo ne pogojev, ne sredstev, ne delovne sile. Če torej po tihem računate na nas, vas moramo razočarati. Vsekakor pa smo pripravljeni aktivno pomagati pri reševanju problematike, na način, kot delujemo že sedaj, torej primarno z osveščanjem občanov in z aktivno pomočjo pri iskanju novih domov.”
Resnost situacije zaščite živali
“Še eno konkretno, čeprav precej manj globalno vprašanje. Na lokaciji za NIJZ v Kranju, kjer so trenutno »vrtički« in kjer nameravate urediti park, se zadržuje kar nekaj veterinarsko urejenih prostoživečih mačk, ki jih z našo pomočjo oskrbujeta dve hraniteljici. Na kakšen način nameravate zagotoviti, da bodo imele te mačke ustrezno zavetje in možnost bivanja tu še naprej? Predlagamo postavitev nekaj ustreznih hišk na oddaljenem in zavarovanem delu parka, kjer bi lahko ustrezno prebivale na lokaciji, ki jim je poznana, še naprej. V vsakem primeru želimo od vas glede te situacije konkreten odgovor.”
“Glede na resnost situacije vas ne prosimo, ampak, tudi v imenu ostalih zainteresiranih občanov MO Kranj, zahtevamo čimprejšnje, če že ne takojšnje konkretne odgovore na zastavljena vprašanja in izpostavljene dileme. Prostoživeče in zapuščene mačke namreč ne bodo počakale z gonitvami in kotitvami naslednjih nekaj let, kolikor trajajo dosedanje obljube kandidatov za župane in županov za vzpostavitev zavetišča za MO Kranj. Če se nam ne boste odzvali, nam ne bo preostalo drugega, kot da občane z najdenimi mačkami, zdravimi, bolnimi, poškodovanimi, sesnimi mladiči, enostavno napotimo na vrata vaše pisarne, kar bomo tudi storili.”
Vir: DZZŽ Kranj