Ris Goru se očitno v Sloveniji počuti zelo dobro
Goru je prvi ris, ki je bil preseljen iz Romunije v Slovenijo, da bi rešili Dinarsko populacijo risa pred izumrtjem. Svoj teritorij je vzpostavil na območju Male Gore pri Ribnici, kjer je bil na začetku januarja viden skupaj s Tejo in njenim potomcem.
Glavni cilj projekta LIFE Lynx je reševanje Dinarsko-JV alpske populacije risa pred izumrtjem ter njena dolgoročna ohranitev. Populacija je trenutno izredno majhna in izolirana, njeni osebki pa so med seboj zelo sorodni. Stopnjo sorodnosti želijo s projektom znižati, in sicer z doselitvijo zdravih osebkov iz druge, neogrožene populacije. V okviru projekta bodo v Slovenijo in na Hrvaško z mednarodnim sodelovanjem doselili rise iz slovaškega in romunskega dela Karpatov ter s tem preprečili izumrtje naše populacije.
Ima Goru že prvega potomca?
Ris Goru, ki je prispel v Slovenijo 26. aprila 2019, je dobra dva tedna preživel v prilagoditveni obori v Loškem Potoku. Za risa so skrbeli lokalni lovci, veterinarji in člani slovenske ekipe LIFE Lynx. Na ta način so zmanjšali možnosti, da bi ris po izpustu odtaval daleč stran od mesta izpusta in ostal brez stika s sovrstniki. Goru je svoj teritorij vzpostavil na območju Male Gore pri Ribnici, kjer je bil v začetku meseca fotografiran s pomočjo foto-pasti. A na fotografijah ni sam, temveč skupaj s Tejo in njenim potomcem. Je to že prvi potomec Goruja? To bodo pokazale genetske analize.
Umetniška dela pomagajo ozaveščati o pomenu ohranjanja risa
Na koloniji ustvarjena umetniška dela, ki so nastala pod vtisi predavanj strokovnjakov o velikih zvereh, terenskih ogledov in razprav o problematiki ohranjanja risa, zdaj širijo zgodbo o tej karizmatični vrsti. Razstavo z umetniškimi deli si lahko ogledate v Kulturno turističnem centru Loški Potok vse do 7. februarja 2020, od ponedeljka do četrtka, med 8. in 15. uro ter ob petkih med 15. in 21. uro.
Vir: Life Lynx