Projekt za pravno zaščito živali
![animal_welfare](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2017/02/animal_welfare.jpg)
Projekt Global Animal Law – GAL je inovativna platforma, ki ponuja učinkovite pristope za zagotavljanje pravic živali. Za razliko od ostalih organizacij, ki se osredotočajo le na določene skupine živali in njihovo zaščito, GAL projekt posega na področje zakonodaje.
Zaščita živali z zakoni
Inovativen GAL projekt sta ustanovila mednarodno priznana odvetnika Sabine Brels in Antoine Goetschel, ki sta kariero posvetila pravni zaščiti živali. Vizija projekta je ustvarjanje boljšega sveta za živali in njihovo zaščito z ustrezno zakonodajo.
Na področju njihove zaščite sicer deluje veliko organizacij, vendar se nobena ne osredotoča na zakonodajni vidik, prav tako pa ne zaobjamejo vseh vrst živali. GAL projekt tako živali razdeli na pet vrst: domače živali, živali na farmah, živali za laboratorijske poskuse, živali za športne prireditve in divje živali. Poudarjajo, da bi ljudje morali bolje upoštevati potrebe živali in jim zagotavljati dostojno življenje. To je možno le s širjenjem znanja in dobrih praks, analiziranjem obstoječe zakonodaje in z ustvarjanjem novih zakonskih podlag.
Global Animal Law ali GAL projekt je dostopen na spletni strani globalanimallaw.org, kjer lahko prav vsak prispeva nove predloge za boljšo zaščito živali s pravnega vidika.
Spletna platforma kot osrednji del projekta
Vzpostavljena spletna platforma predstavlja najaktivnejše jedro projekta. Platforma je sestavljena iz treh povezanih delov. Najprej je tukaj matrica, ki služi zbiranju predlogov, ki segajo vse od lokalnih do globalnih predlogov, ki so tako kratkoročni kot tudi dolgoročni. Nanašajo se na dopolnitve že obstoječe zakonodaje kot tudi na predlaganje nove. Matrica deluje kot bazen informacij, omogoča njihovo širjenje ter ozaveščanje javnosti, ki lahko prispeva tudi svoje predloge.
Drugi del predstavlja podatkovna baza, ki na enem mestu združuje zakone iz celega sveta, ki so usmerjeni v zaščito živali. Trenutno je v bazo vnesenih več kot sto držav, ki v svojih zakonih že ščitijo živali, med njimi je tudi Slovenija. Podatkovna baza je podvržena nenehnemu dopolnjevanju z novimi informacijami in tako služi prenosu znanja in dobrih praks med različnimi državami.
Tretji del portala je sestavljen iz skupine strokovnjakov. Trenutno je v projekt vključenih 40 mednarodnih strokovnjakov, ki tako na enem mestu delijo svoje znanje in se nadalje povezujejo.
Na portalu so dostopne tudi zunanje povezave do drugih podobnih organizacij, ki se borijo za zaščito živali.
Kristijan Horvat
Vir: Global Animal Law