Pomagajmo: Ambasadorji nasmeha − Slovensko društvo za terapijo s pomočjo živali

6. maja, 2016

Ambasadorji nasmeha rišejo nasmehe na obraze, kamorkoli pridejo. Vsem, ki imajo zdravstvene, učne, starostne ali socialne težave, pomagajo izbrisati žalost, pa čeprav le za trenutek. Izvajajo terapije in aktivnosti s pomočjo živali, ki ugodno vplivajo na počutje in zdravje.

Terapija običajno poteka individualno: izvajajo jo vodnik živali in žival, delovni terapevt in uporabnik. Kako poteka terapija, je po besedah Urše Ivanovič z društva Ambasadorji nasmeha odvisno od vsakega
posameznega uporabnika, njegovih zmožnosti in ciljev terapije ter seveda zmožnosti živali in časa, ki ga imajo na voljo. Vedno pa pred začetkom terapije dogovorijo o tem, kaj želijo doseči. »Naši uporabniki imajo namreč različna zdravstvena stanja, ki lahko dnevno nihajo, potek pa je odvisen tudi od naših živali,« pove sogovornica in doda, da se terapije redno beležijo, pišejo poročila in izdelujejo analize, da se lahko meri tudi napredek.

 

Od psov in mačk do ježka in kuščarjev

Člani društva Ambasadorji nasmeha imajo različne živali. Večina ima pse, imajo tudi mačke, kunčico, afriškega beloprsega ježka, činčilo, morskega prašička, kuščarje, dihurčka, miniaturno pujsko in miniaturnega konjička.

»Živali so naši motivatorji in desne roke«

Društvo se že 12 let trudi in izpopolnjuje na področju kakovosti dela, odgovornosti do uporabnikov, ustanov in do svojih živali. Te so na delu zavarovane, v društvu imajo vsako leto redno preverjanje
kakovosti delovnih parov. Vsak član dela izključno samo s svojo živaljo, ki jo najbolje pozna − zna prepoznati znake stresa, prav tako pa si najbolj zaupata. »Zaupanje vodnika do živali in obratno ter medsebojna odlična povezava je bistvenega pomena za dobro delo. Naše živali nam morajo zaupati, da bomo kljub včasih neprijetni situaciji poskrbeli za njih, da jih bomo obvarovali in po potrebi takoj prekinili z dejavnostjo, če bi se izkazala nuja po tem. Vodniki živali smo zavezani, da poskrbimo najprej za živali. So naši motivatorji in naše desne roke – brez njih ne moremo izvajati nič,« pojasni Urša Ivanovič.

Kot poudari sogovornica, je delo kljub prostovoljnemu statusu zelo resno in odgovorno. V ustanove tako po njenih besedah pridejo ljudje s svojimi ljubljenčki, ki niso primerno preverjeni (tako vodniki kot
živali), živali pa niso primerno cepljene in oskrbljene. »To, da je kuža ‘prijazen in luštkan’, še ni zagotovilo za varno delo ali varen obisk,« še doda.

 

Vpliv živali na zdravje in počutje: če pes liže dlani, se izboljša prekrvavitev

»V večini primerov je vpliv živali izjemno pozitiven. Že pred časom je bilo znanstveno dokazano, da božanje dlake in prisotnost živali, igra z živaljo ali le pogovor z njo sprošča hormone sreče,
znižuje pritisk in umirja utrip,« pove sogovornica z društva. Terapija z živalmi lahko izboljša govor, pomnjenje, koordinacijo gibov, socializacijo in samopodobo, izboljša pa lahko tudi prekrvavitev okončin, še posebej ob pasjem lizanju dlani ali stopal.

 

Terapije v šolah: prisotnost živali otroke umiri

Terapije izvajajo večinoma v šolah s prilagojenim programom, kjer delo poteka individualno. V primeru, da gre za skupinsko delo, pa je, kot pravi Ivanovičeva, obvezno prisotno dodatno osebje ustanove, ki
poskrbi za otroke. V šolah z običajnim programom izvajajo kinološke urice, kjer otroke učijo o pravilnem pristopu do psa in o odgovornem skrbništvu živali, izvajajo pa tudi program ‘Branje z živalmi’, ki je uspešen pri težavah z branjem.

Delo z otroki sogovornica opiše kot zelo raznoliko in odvisno od splošnega počutja otroka in njegovega zdravstvenega stanja. Živali imajo nanje dober vpliv, kot pove: »Prisotnost živali v šolah pomaga pri umirjanju otrok in večji zavzetosti za delo.«

 

V.B.

 

Foto: Ambasadorji nasmeha (http://ambasadorji-nasmeha.si/)

 

 

(Visited 186 times, 1 visits today)