Poleg zvončkov na plano pokukale tudi kače
![kače rešena kobranka](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2019/02/kače-rešena-kobranka.jpg)
Davor Ros
Prezgodnje pomladne temperature so nas letos presenetile že v sredini februarja in tako se je topli del leta pričel ne le za nas, temveč tudi za živali, med njimi tudi za kače.
V Sloveniji z malce sreče lahko opazimo kar 11 vrst avtohtonih plazilk med katerimi sta navadni in progasti gož, belica ter črnica, smokulja, kobranka, belouška, mačjeoka kača, laški in navadni gad ter modras, nekaj od teh pa je stalno opaženih tudi na Gorenjskem. Tako gre največkrat za nenevarne smokulje, kobranke, belouške ali navadne gože, sem pa tja pa se na prisojnih legah lahko najdeta tudi modras in navadni gad. Vse kače se človeku praviloma umaknejo, zaradi večdesetletnih posegov v njihova naravna okolja pa se kdaj lahko znajdejo tudi v naši neposredni bližini, kot na primer na dvorišču, garaži, kleti, avtu …
![Smokulja (foto: Davor Ros)](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2019/02/kače-smokulja-e1550840243191.jpg)
Ubijanje kač je kaznivo
Žal se je te krasne in za ekosistem nujno potrebne živali v preteklosti zaradi vpliva vere in neznanja prevečkrat pobijalo, a danes vemo o njih več kot kdajkoli prej in je vsak uboj nedolžne živali nepotreben in po ustavi Republike Slovenije tudi kazniv, zato vse bralce naprošam, da nobene nepovabljene kače ne ubijete, temveč me pokličete Tako se bo žival varno ujelo in se jo s čimmanj stresa vrnilo nazaj v naravo, s tem pa prispevalo k raznolikosti habitata in populacije določene vrste na določenem območju.
Kačofon
Pred leti je bil v ta namen predvsem za osrednjeslovensko regijo ustanovljen tako imenovani Kačofon, zadnja leta pa smo se v povezavi z njim po celi Sloveniji razdelili tudi drugi prostovoljci, ki se odzovemo na klice in pridemo na teren po žival. Vse takšne intervencije so brezplačne in prostovoljne. A brez vašega klica ne moremo nič, zato nas pokličite: 040/322-449.
![Gož v vreči (foto: Davor Ros)](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2019/02/kače-gož-v-vreči-e1550840212321.jpg)
Lani rešili prek 300 kač
Tako se je v letu 2018 v občinah Bohinj, Bled, Gorje, Žirovnica, Radovljica, Jesenice in Kranjska Gora rešilo 76 kač na več kot 60 intervencijah, po celi Sloveniji pa je številka po zbranih podatkih presegela 300 rešenih in varno izpuščenih živali, kar je doslej nesporno največ v vseh letih delovanja.
Ko opazite kačo, ki je zatavala v vaš dom, se zadržuje znotraj hiše, v neposredni bližini le te ali v avtu, garaži lopi itd. pokličite 070 – 571 – 273 (Davor Ros) in v kar najkrajšem času pridem do vas in žival prenesem na varno. Hkrati se lahko na to številko obrnete tudi z vsemi drugimi vprašanji glede plazilcev.
Poiščete nas lahko tudi v javni Facebook skupini “KAČA NA OBISKU?“, kamor lahko naslovite svoje vprašanje ali nalepite sliko posnete kače in postregli vam bomo z vsemi potrebnimi nasveti in odgovori!