Site icon Lupa portal

Kako si afriške sive papige “podajo roko”?

Ljudje in druge velike opice so znani po svoji pripravljenosti pomagati drugim v stiski, tudi tujcem. Zdaj so raziskovalci potrdili, da si afriške sive papige prav tako pomagajo med seboj.

Papige in vrane so znane po tem, da imajo velike možgane glede na velikost telesa in sposobnost reševanja težav. Zaradi tega veljajo za “pernate opice”, razložita Désirée Brucks in soavtor študije Auguste von Bayern iz Max Planck inštituta za ornitologijo v Nemčiji. Vendar so prejšnje študije pokazale, da vrane kljub svoji impresivni socialni inteligenci ne pomagajo drugim vranam.

Zakaj so vrane in krokarji najpametnejše ptice na svetu?

Kaj pa papige?

Da bi to ugotovili, so v raziskavo vključili več afriških sivih papig in modroglavih makavov. Obe vrsti papige sta v eksperimentu želeli trgovati z žetoni za oreščke. Toda njihove ugotovitve kažejo, da so bile samo afriške sive papige pripravljene, da žeton prenesejo na sosednjo papigo, ki si je na ta način prislužila nagrado v obliki oreščka.

Presenetljivi rezultati

“Izjemno je, da so bile afriške sive papige lastno motivirane, da pomagajo drugim, tudi če drugi posameznik ni bil njihov prijatelj,” pravi von Bayern. “Presenetilo nas je, da je 7 od 8 afriških sivih papig svojemu partnerju v prvi preizkušnji priskrbelo žetone. Papige so nudile pomoč, ne da bi v zameno karkoli pričakovale.”

Papige bi pomagale, ali je bil drugi posameznik njihov “prijatelj” ali ne, dodata avtorja raziskave. Toda njihov odnos do drugega posameznika je imel določen vpliv. Ko je bil papiga, ki je potrebovala pomoč, “prijatelj”, je pomočnik predal še več žetonov.

Potrebne nadaljnje raziskave

Raziskovalci domnevajo, da se lahko razlika med afriškimi sivimi papigami in modroglavimi makavi nanaša na razlike v njihovi družbeni ureditvi v naravi. Ugotovitve kljub različnim vrstam kažejo, da pomoč pri vedenju ni omejena le na ljudi in velike opice, ampak se samostojno razvija tudi pri pticah. Raziskovalci pravijo, da so potrebne nadaljnje študije, da bi raziskali osnovne mehanizme pomoči med papigami. Kako na primer papige povedo, kdaj eden od vrstnikov potrebuje pomoč? In kaj jih motivira, da se odzovejo?

 

Vir: Science Daily

(Visited 140 times, 1 visits today)
Exit mobile version