Cimet koristen tudi za vašega pasjega ljubljenčka

24. februarja, 2018

Cimet kužkom pomaga izboljšati delovanje možganov in med drugim preprečuje tudi nastanek diabetesa. Toda še vedno je nekaj stvari, ki jih moramo poznati preden cimet uvrstimo na jedilnik našega psa.

Med vsemi živili v shrambi, je eno tistih, ki ga ne sme zmanjkati, zagotovo cimet. Slastno dišeča začimba nam popestri napitke in jedi. Zakaj ne bi z njim popestrili kosilo tudi našega kužka? Ne samo, da ima cimet izredno prijeten vonj in okus, cimet za pse ima tudi veliko koristi tudi na njihovo zdravje.

Kaj je cimet in od kod prihaja?

Cimet je v naravi majhno drevo, ki raste v Indiji, na Šrilanki, Indoneziji, Braziliji, Vietnamu in Egiptu. Njegovo posušeno lubje uporabljamo kot zavite paličice ali v prahu. Obstajajo štiri vrste cimeta, a najbolj priljubljena sta cejlonski cimet, imenovan tudi pravi cimet ter kasija cimet, ki ga najpogosteje najdemo v trgovinah. Pri nakupu je, ne glede na vrsto cimeta, ki jo izberemo, vedno najpomembneje, da izberemo organski cimet.

Tradicionalno se je cimet po svetu uporabljal, kot zdravilo proti napenjanju, slabosti, driski in bolečih menstruacijah. Prav tako naj bi cimet tudi povečeval energijo, vitalnost, kognitivne sposobnosti in izboljšal splošno zdravje možganov ter pomagal pri prebavi mlečnih izdelkov.

Cimet psom pomaga izboljšati delovanje možganov

Ena izmed študij je dokazala, da ovohavanje cimeta pri psih izboljšuje kognitivno funkcijo. Sodelujoči psi pri raziskavi so se pri ovohavanju te začimbe počutili bolje in tudi njihov spomin se je izboljšal. Ob učenju novih trikov torej zagotovo ne bo škodovalo, če svojemu psu pod smrček pomolimo nekaj dišečega cimeta.

Pomoč pri sladkorni bolezni

Nedavne študije so prav tako pokazale tudi, da le polovica čajne žličke cimeta na dan pomaga uravnavati sladkor v krvi. Dejansko cimet povečuje sposobnost telesa za uporabo inzulina za izboljšanje glukoze v krvi. To je bistvenega pomena za vsakogar, ki se spopada s sladkorno boleznijo – vključujoč starejše pse in pse s prekomerno telesno težo.

cimet koristen za pse

Cimet odganja glivične okužbe

Cimet deluje antiglivično, tudi proti glivici Candidi albicans – glivci, ki lahko težave povzroča tudi pri psih, ne le ljudeh. Takšne okužbe so lahko velikokrat zelo odporne in trdovratne, a cimet jih lahko premaga.

Ohranite pasjo hrano bolj svežo

Cimet ima prav tako antibakterijske lastnosti, kar pomeni, da upočasni kvarjenje hrane in ji podaljša svežino. Kadar torej ne porabimo cele pločevinke pasje hrane, po vrhu potresimo malo cimeta in shranimo v hladilnik.

Cimet pri psih pomaga pri artritisu

Protivnetne sposobnosti cimeta so odlične za starejše pse, ki se borijo z artritisom. Žlička medu in polovica žličke cimeta je recept, ki so ga uporabili raziskovalci na Univerzi v Köbenhavnu. Bolniki z artritisom so že po enem tednu uživanja cimeta z medom lažje hodili. Še več študij kaže tudi, da lahko cimet znižuje tudi krvni tlak in LDL holesterol ter upočasni razvoj levkemije ter rakastih limfomov.

A previdnost vseeno velja. Kasija cimet namreč vsebuje spojino, imenovano kumarin, ki pri preveliki zaužiti količini lahko poškoduje jetra in škoduje splošnemu zdravju, zato morda raje posezimo po cejlonskemu cimetu. Kljub temu pa je tudi kasija cimet povsem varen, če z njegovo uporabo ne pretiravamo. Čajna žlička cimeta dnevno bo koristna tako za nas kot za naše kosmatince. Ker cimet vpliva na kri, za osebe z zdravili za redčenje krvi ni priporočljiv. Prav tako kot se mu morajo izogibati nosečnice, pa cimeta ne smemo ponuditi niti brejim psičkam, saj ima le-ta lahko stimulativni učinek na maternico.

V majhnih količinah je cimet sicer dobrodošla začimba tako na našem, kot na pasjem jedilniku. Zmešamo jim ga lahko v pasjo hrano, skupaj z malo skute in medu ali pa kot popestritev v pasjih piškotkih.

(Visited 268 times, 1 visits today)