Site icon Lupa portal

Zakaj starejše Japonke zapadajo v kriminal?

Japonska je ena od najdlje živečih družb. Kar so opazili v zadnjem času, pa je, da je podobna demografika tudi v njihovih zaporih – po poročanju Bloomberga je kar 1 od 5 zapornic starejših od 65 let.

Ko so se v zadevo poglobili, se je izkazalo, da številne starejše ženske na Japonskem namerno zagrešijo kakšno manjše kriminalno dejanje – da bi jih poslali v zapor, saj nimajo doma. V zadnjih dvajsteih letih so se tatvine in druga kriminalna dejanja v okviru starejših od 65 povečala kar za štirikrat.

Vse več starejših, zanje pa ne zmorejo poskrbeti

Staranje prebivalstva tipično pade na pleča družinskih članov, saj država nima resursov, da bi poskrbela za starejše v tako povečanem številu. Mnogi pa nimajo niti stalnih stikov s svojo družino, oz. družine sploh nimajo (ta trend bo po mnenju strokovnjakov še naraščal, saj se danes vse manj ljudi poroča in ima otroke). Polovica vseh starejših ženskih zapornic je pred zaporom živela samih, 40 % ni imelo nobenih stikov z družino ali sorodniki.

Zapor kot edina rešitev

Najpogosteje gre za krajo – razlog je tako v upanju, da jih bodo zasačili, kot tudi v nuji. Starejše Japonke so namreč tudi ekonomsko zelo ogrožene – skoraj polovica jih živi v revščini.

So osamljene, v življenju ne vidijo več smisla, nimajo svojega kroga prijateljev, načenja jih zdravje, tako fizično kot psihično.

Zaradi vsega tega so mnoge ‘obsojene na zapor’.

 

Vir: theculturetrip.com

(Visited 96 times, 1 visits today)
Exit mobile version