Vrsta, ki se hrani z nuklearnimi odpadki!
![vrsta nuklearni odpadki](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2018/03/vrsta-nuklearni-odpadki.jpg)
Če se sprašujete, kako bi bilo videti izvenzemeljsko življenje, so dober pokazatelj najbolj ekstremni pogoji življenja na Zemlji. Eden takih krajev je 3 kilometre pod zemljo, na 60 stopinj Celzija, brez sonca, brez kisika, brez organskih spojin. Življenje tu ‘cveti’ – tu domuje ena najbolj nenavadnih oblik življenja, kar jih poznamo: bakterija Desulforudis audaxviator.
Kar je pri njej najbolj nenavadno pa je to, da se hrani oz. dobiva energijo iz radioaktivnih odpadkov urana in kamenja, ki te odpadke obdaja. Namesto sončne torej za življenje porablja jedrsko energijo. Zaradi tega je, kot trdijo raziskovalci iz brazilske univerze v Sao Paulu, odličen model za raziskovanje potencialnega izvenzemeljskega življenja. Oz., konkretno za raziskovanje potencialnih oblik življenja na Jupitrovi luni Evropi, ki je prekrita z ledom, pod katerim pa se skrivajo geotermalni vrelci.
Prvi ekosistem, ki živi direktno na bazi nuklearne energije
Bakterijo Desulforudis audaxviator so sicer odkrili že pred 10 leti, v vzorcih podzemne vode v rudniku zlata Mponeng v Južni Afriki, kjer živi že milijone let. Je edina vrsta v svojem ekosistemu. Globok rudnik je kraj, kamor se skozi razpoke steka voda z ostanki radioaktivnega urana. Kot pojasnjujejo raziskovalci bakterije, uran razgradi vodne molekule na proste radikale, ti pa napadajo kamenje, posebej pirite, pri čemer se tvorijo sulfati. Bakterija izrablja sulfate za pridobivanje nukleotida, ki ji zagotavlja celično energijo.
Bomo razkrili skrivnost začetka življenja v vesolju?
Tudi na luni Evropa znanstveniki iz zveze NASA poleg vode in toplote predvidevajo obstoj radioaktivnih elementov, ki so v najvčjem deležu naravno prisotni na Zemlji, na meteoritih in na Marsu, med njimi je tudi uran. To bi pomenilo, da tam obstajajo vsi pogoji za življenje bakterije Desulforudis audaxviator, če je tam le dovolj pravega kamna za tvorbo sulfitov.
NASA že načrtuje vesoljsko misijo na Evropi, ki bi odgovorila na vsa ta vprašanja. S tem namenom bodo tja poslali vesoljsko plovilo Evropa Clipper, ki bo začelo svojo pot med leti 2022 in 2025, da bo nadaljevalo opazovanja Galilea. “Evropa je zelo podobna naši Zemlji v prvih miljardah letih. Na nek način je kot bi gledali našo preteklost,” poudarjajo raziskovalci. Tako bo misija ne le raziskovala življenje na Jupitrovi luni, temveč tudi začetke življenja v vesolju na sploh.
Vir: sciencealert.com