Site icon Lupa portal

Mars na Zemlji

Prostrana puščava ob zahodni obali Južne Amerike je tako nepredstavljivo izsušena, da spominja na pekel na Zemlji in hkrati na drugo rdečo destinacijo, ki buri znanstvenike.

Puščava Atacama v Čilu je med najbolj suhimi kraji na planetu, kjer lahko dež ne zapade tudi desetletja ali celo stoletja. Ta življenju sovražna pokrajina še najbolj spominja na Mars, s čimer so se začeli ukvarjati tudi znanstveniki.

chile-698265_640

Če je življenje v Atacami, je lahko tudi na Marsu

Raziskovalci so v neverjetno suhem jedru Atacame začeli opazovati mikrobno življenje in dokazali, da je kljub navidezno neživljenjskem okolju tam pravzaprav ves ekosistem, kar kaže na upanje, da bi tudi v takšnem okolju na Marsu lahko našli sledove življenja.

Znanstvenik Dirk Schulze-Makuch z državne univerze v Washingtonu, pojasnjuje, da če lahko najdemo življenje na najbolj suhih predelih Zemlje, obstaja možnost, da življenje najdejo tudi v podobnih okoljih Marsa.

Po dežju vzklije življenje

V puščavi Atacama so že večkrat naleteli na metabolno dejavne mikrobe v zemlji, kar kaže na tamkajšnje zametke življenja. Ko so leta 2015 znanstveniki prispeli v tiste kraje, je prišlo do zelo redkega pojava, saj je po štiridesetih letih prvič začelo deževati. V zemlji so odkrili bogato biološko delovanje. Ko so se tja ponovno vrnili čez leto dni, so zaradi pomanjkanja dežja v puščavi izginili tudi vsi znaki življenja.

Raziskovalci verjamejo, da lahko mikrobi v podobnih razmerah hibernirajo in preživijo tudi tisočletja in da obstaja velika možnost, da po dežju tudi na Marsu vzklije življenje. Puščava v Čilu vendarle ni Mars, boste rekli, saj je rdeči planet veliko bolj sušen in hladnejši, vendar znanstveniki ne izgubljajo upanja. Prepričani so, da bodo slej ko prej na Marsu našli življenje in izsušena Atacama je najbližja primerjava z možnostjo biološke dejavnosti v vesolju.

 

Vir: www.sciencealert.com

 

(Visited 216 times, 1 visits today)
Exit mobile version