Kraj z najdaljšim imenom šteje kar 85 črk

Vsak svetovni popotnik pozna težavo s prilagajanjem tuji kulturi. To zahteva prilagajanje lokalnim običajem in učenje lokalnega jezika. A ob obisku Severnega otoka na Novi Zelandiji vas domačini ne bodo grdo gledali, če ne boste znali izgovoriti imena tamkajšnjega hriba.
Ime hriba ima namreč kar 85 črk in ga tudi domačini sami pogosto skrajšajo. Ste pripravljeni? Tamkajšnji hrib se imenuje Taumatawhakatangihangakoauauamamataturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu. Ta 305 metrov visok hrib v bližini mesta Poranghau ima Guinnessov rekord za najdaljše enozložno ime s 85 črkami. Domačini pa ga krajše imenujejo kar Taumata. Hrib je svoje dolgo ime dobil po lokalnem vojaku z imenom Tamatea. Legenda pravi, da je potem, ko je njegov brat izgubil življenje v boju z nasprotnim plemenom, vojak na njem vsak dan žaloval in igral na svojo nosno piščal. Maori so ga nato poimenovali po njem in izbrali takšno dolgo ime, ki v grobem prevodu pomeni „Tamatero, človek z velikimi koleni, plezalec na goro, požiralec pokrajin, ki je potoval naokrog in igral svojo nosno piščal ljubljenim.“

Kaj pa imena krajev pri nas?
Slovensko naselje z najdaljšim imenom so Sveti Trije kralji v Slovenskih goricah, ki imajo v svojem imenu 34 črk, sledijo mu Svete Trojice v Slovenskih goricah s 30. črkami. Naselje z najkrajšim imenom v Sloveniji pa je Ig.