5G poleg koronavirusa v zadnjem mesecu buri številne duhove, poraja vprašanja in deli ljudi na dva ekstrema: gre za teorijo zarote ali za “nedolžno napredno tehnologijo”?
“V času, ko smo vsi državljani še posebej v skrbeh za svoje zdravje, se pojavljajo številna vprašanja v zvezi z morebitno uvedbo ali uporabo 5G tehnologije v prihodnosti v Sloveniji ter vprašanja, ki se nanašajo na njeno potencialno škodljivost za zdravje,” so pred tednom dni zapisali na Ministrstvu za javno upravo.
Ministrstvo za javno upravo (MJU) je v skladu z Zakonom o državni upravi namreč pristojno med drugim tudi za informacijsko družbo ter za elektronske komunikacije. “V teh dneh pozivajo državljani tako k previdnosti in upoštevanju zdravstvenega vidika uporabe novih tehnologij, od državljanov pa prejemamo tudi zahteve po tem, da bi se pri omogočanju uporabe novih tehnologij naredil korak naprej,” so povedali.
Tehnološka nevtralnost
Ob tem so pojasnili, da se zavedajo, da morajo upoštevati morebitne vplive na zdravje ali okolje, hkrati pa obravnavati tudi pozive in potrebe celotne informacijske družbe ter v okviru svojih pristojnosti zagotavljati ustrezne pogoje za vsesplošen razvoj na tem področju. “Ob tem na MJU pri digitalizaciji naše družbe zagovarjamo tehnološko nevtralnost. Takšen razvoj ima multiplikativne učinke zaradi razvoja ponudbe novih tehnologij kot tudi razvoja tehnologij, ki takšne storitve uporabljajo,” so se “opredelili”.
MJU pri razvoju mobilnih omrežij in storitev ter zagotavljanju pogojev za gradnjo omrežij mobilnih komunikacij 5G, kot navajajo sami, vseskozi upošteva veljavno zakonodajo tudi na področju potencialnih vplivov na zdravje ljudi. “Zato ves čas spodbujamo strokovne razprave o problematiki in pričakujemo, da bodo vsi akterji opravili svoje naloge skladno z zakonskimi pristojnostmi.”
Spomnimo: Iz Švice so pred časom poročali o težavah z zdravjem. So bile to lažne novice?
Vključena Ministrstvo za zdravje in Ministrstvo za okolje in prostor
V vladi zdravstveni vidik uporabe katerekoli tehnologije ugotavlja in presoja Ministrstvo za zdravje, medtem ko vprašanja glede urejanja našega okolja ter vplivov na okolje presoja Ministrstvo za okolje in prostor. “Na ta način je tudi področje varstva pred sevanji z zakonodajnega vidika ustrezno pokrito,” zagotavljajo na MJU, ki za odgovore na konkretne vplive na zdravje in okolje niso pristojni in nanje ne morejo odgovoriti.
Posamezni operaterji 5G tehnologijo že testirajo
“V ta namen so vklopili (gre npr. za A1 in Telemach) testne bazne postaje z namenom iskanja poslovnih modelov, ki bodo temeljili na 5G tehnologiji, preizkusa trenutne zmožnosti omrežja 5G in ocene morebitnih vplivov tehnologije 5G na okolje,” navaja MJU, ki je zaradi številnih dilem v začetku leta organizirala javno razpravo. Ta je po njihovih besedah pokazala, da na eni strani še vedno ni znanstvenih dokazov o tem, da bi tehnologija 5G škodila zdravju, na drugi strani pa del javnosti tem ugotovitvam še vedno ne zaupa.
“Republika Slovenija vsekakor želi biti prisotna pri uvajanju novih tehnologij, zavedamo pa se, da moramo pri tem upoštevati različne vidike naših življenj, pri uvajanju tehnologije 5G tudi zdravstveni vidik. Vzpostaviti želimo okolje, ki bo zahtevalo aktivno spremljanje uvajanja novih tehnologij z zdravstvenega vidika. Konkretno, za nas to pomeni aktivno spremljanje razvoja in sprotno odzivanje na izsledke znanstvenih raziskav in ugotovitev,” so še povedali.
Vir: gov.si