Site icon Lupa portal

Stara vrtnarska tradicija: ‘vrt za juho’

Kaj sploh je ‘vrt za juho’? Gre za vrt, na katerem vzgajamo zelenjavo, sadje in zelišča, ki poskrbijo za prehrano cele družine. Taki vrtovi so pravzaprav najstarejša oblika vrtnarjenja, ko smo imeli na vrtu vse, kar smo potrebovali – za skuhati juho oz. celotno kosilo.

onion-1492763_640

Glavna ideja je, da stopimo iz hiše na vrt, kjer lahko naberemo vse za kosilo. Tak vrt je zelo primeren tudi, če imamo na voljo malo prostora, hkrati pa je, posebej, če v njive vključimo tudi zelišča, zelo lep.

Princip vrta za juho: z vrta v lonec

  • Ko zasajamo vrt za juho, je dobro, da načrtujemo, kje bo kaj – uporabimo čim več prostora, izkoristimo ograjo, vertikalne in običajne grede.
  • Upoštevajmo gibanje sonca in prilagodimo zasaditev glede na to, katere rastline imajo raje sonce in katere senco.
  • V vrt vključimo vodo – lahko je posoda z vodo ali pa manjši ribnik – tako bomo pritegnili čebele, ki nam bodo pomagale z opraševanjem.
  • Zelišč ne posadimo vseh na en kup, ampak jih razporedimo po celem vrtu, posebej pa na robovih gredic, kjer ostala zelenjava težje uspeva.
  • Ne pozabimo na zelenjavo, ki so jo naše babice obvezno vključile v ‘ekonom’ lonec – npr. kolerabo, ki jo danes gojijo bolj redko.
  • Vključimo vse, kar radi jemo!

Z vrta jemo najbolj lokalno in sezonsko

Ko se enkrat ravnamo po vrtu, bomo jedli sezonsko in najbolj lokalno možno – in torej najbolj zdravo. Poleti si bomo tako privoščili npr. domač krompir z domačim rožmarinom, ob tem pa skledo domačega stročjega fižola. Pa svoje melancane s svojim origanom. Ali pa domač paradižnik z baziliko, ki bosta skupaj rasla in skupaj pristala na našem krožniku. Tako kot včasih.

 

Vir: womenwhofarm.com

 

 

(Visited 136 times, 1 visits today)
Exit mobile version