Svetovni dan materinščine – govorim, parlo, prićam, spreche …
Svetovni dan materinščine se od 17. novembra 1999 obeležuje na današnji dan, 21. februarja, in sicer v deželah članicah UNCESCA ter njegovih inštitutih in centrih po vseh svetu. Letos poteka na temo z večjezično izobrazbo k trajnostno naravnanim prihodnostim.
21. februar je bil izbran za Svetovni dan materinščine kot spomin na protestni shod pakistanskih študentov leta 1952, ki ga je pripravilo Jezikovno gibanje kot odgovor na zakonsko zaukazano uporabo jezika urdu na celotnem območju Pakistana.
Naučimo se ga prvega
Materinščina oz. materni jezik je tisti jezik, ki se ga naučimo prvega; v tem jeziku najlažje doživljamo, razumemo, razmišljamo in celo sanjamo. Materni jezik večine prebivalcev Slovenije je slovenščina. Slovenščina je uradni in državni jezik Republike Slovenije in materni jezik približno 2,4 milijona ljudi; od tega jih okoli 1,85 milijona živi v Republiki Sloveniji.
O slovenščini ….
Čeprav je slovensko jezikoslovno ozemlje majhno, so dialektologi tu opredelili 46 jasno izoblikovanih narečij, ki so razdeljena v šest pokrajinskih skupin: koroško, gorenjsko, dolenjsko, primorsko, rovtarsko, štajersko in panonsko. V zadnjih 20 letih smo Slovenci bogatejši za 6399 besed, ki jih najdemo v slovarju novejšega besedja. Slovenski jezik pa je tudi edini jezik Evropske unije, ki pozna dvojino. Ima največ narečij in narečnih skupin glede na število prebivalcev.
Ste vedeli, da:
- je najmanj polovica svetovnega prebivalstva dvojezična ali celo večjezična, kar pomeni, da govorijo dva ali več jezikov;
- na svetu obstaja med 6000 in 7000 jezikov, ki jih govori 7 milijard ljudi, ki živijo v 189 samostojnih državah;
- v Evropi obstaja približno 225 avtohtonih jezikov, kar je približno 3 % vseh svetovnih jezikov;
- da imajo mnogi jeziki 50.000 ali več besed, toda po navadi uporabljamo le majhen delež celotnega besedišča; v vsakdanjih pogovorih ljudje uporabljamo le nekaj sto besed;
- da ima Rusija s 148 milijoni prebivalcev daleč največ jezikov, ki se govorijo na njenem ozemlju: med 130 in 200.