Spolno življenje po porodu
Ob Svetovnem dnevu kontracepcije, ki ga obeležujemo danes, letos na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje posvečajo nekaj več pozornosti rabi kontracepcije po rojstvu otroka. V Sloveniji namreč kar nekaj žensk preseneti nova nosečnost že v obdobju, ko njihov dojenček še niti ne dopolni enega leta.
Do naslednje nosečnosti naj mineta vsaj 2 leti
Dr. Zalka Drglin iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje je predstavila nekatere ugotovitve in priporočila o spolnem življenju po rojstvu otroka, ki naj bi jih poznale tako ženske kot moški: “Večina zdravstvenih strokovnjakov priporoča, da par s spolnimi odnosi počaka šest tednov po porodu, ne glede na to, ali je ženska rodila vaginalno ali s pomočjo carskega reza. Ob zaključku šestega tedna po porodu naj ženska obišče svojega ginekologa ali ginekologinjo za kontrolni pregled in posvet o morebitnem načrtovanju naslednjega otroka, o uporabi kontracepcije ter o nadaljnji skrbi za njeno zdravje.”
Zdravstveni strokovnjaki priporočajo, da med eno in drugo nosečnostjo mineta vsaj dve leti. Ta razmik je, kot je pojasnila, potreben zato, da se v kar največji meri zmanjša tveganje za zdravje ženske in njenega bodočega otroka. Če gre za rojstvo s carskim rezom, je razmik dveh let še posebej priporočljiv.
Prilagoditev spolnega življenja
Na vprašanja bodočih staršev, ki se sprašujejo, kaj lahko pričakujejo v intimnem življenju, ko se bo rodil otrok dr. Zalka Drglin odgovarja: “Spolno življenje prinaša veliko radosti, a ko v naše življenje stopi dojenček ali ko se družina poveča še za enega člana ali članico, ti dogodki zahtevajo prilagoditev in spremembe, ki niso vedno prav lahke in preproste, in zato morda stopi za nekaj časa v ozadje. Usklajevanje pričakovanj med partnerjema, zahteve novega starševstva, skrb za različne vidike družinskega življenja, usklajevanje nalog in dolžnosti – vse to lahko nespodbudno vpliva na spolnost. Ker je spolnost povezana s številnimi vidiki našega življenja – od zdravja in morebitnih zdravstvenih težav do kakovosti partnerskega odnosa, doživljanjem telesa in zahtev vsakdana, imajo tudi morebitne težave, s katerimi se v spolnosti po porodu srečujemo, različne razloge. Pomembno je, da partnerja še naprej gradita čustveno in telesno bližino in si tudi glede spolnosti zares prisluhneta. Nekateri pari obnovijo svoje spolno življenje že kmalu po rojstvu otroka, drugi potrebujejo več časa.”
Priporočila glede preprečevanja neželene nosečnosti po porodu
Na NIJZ svetujejo, da preden se po porodu odločimo za spolne odnose, premislimo o vaših načrtih za povečanje družine: “Zdravstveni strokovnjaki priporočajo, da med eno in drugo nosečnostjo mineta vsaj dve leti. S partnerjem se pogovorite o kontracepcijskih metodah in preprečevanju nenačrtovane zanositve. S svojim ginekologom se posvetujte glede najprimernejše kontracepcijske metode, o prednostih, slabostih in rabi posamezne metode, da bi bila vaša odločitev kar najustreznejša.”
Vir: NIJZ