Prvi Svetovni dan čebel
Na pobudo slovenskih čebelarjev in od podpori magistra Dejana Židana Ministra za Kmetijstvo gozdarstvo in prehrano letos prvič praznujemo Svetovni dan čebel.
V Višnji Gori so včeraj slovesno razkrili spominsko obeležje kranjski čebeli, ki sta ga postavila Čebelarska zveza Slovenije in Občina Ivančna Gorica. Interaktivna skulptura je delo oblikovalca Roberta Kuharja, v rojstnem kraju kranjske čebele pa v prihodnjih letih načrtujejo tudi ureditev kranjski sivki posvečenega muzeja.
Čebelarstvo imamo v genih
Tuji mediji, ki so poročali o prvem svetovnem dnevu čebel, so navajali, da imamo Slovenci čebelarstvo kar v genih. Statistika to ‘potrjuje’: po številu čebelarjev na 1.000 prebivalcev je Slovenija v samem vrhu držav članic EU-28. “Količinsko pa je med najmanjšimi pridelovalkami medu v Evropski uniji. Največ medu smo v Sloveniji pridelali v 2001: 2.550 ton. Prebivalec Slovenije zaužije malo več kot kilogram medu na leto,” dodaja Statistični urad.
Čebelo je potrebno razglasiti za ogroženo
“Kar nekaj predlogov ima naša politika na mizi, zagotovo je čebelo potrebno razglasiti za ogroženo in posledično čebelarjem zagotoviti podpore za ohranjanje čebel, več saditi medovite rastline na javnih površinah, na kmetijske površine vrniti ajdo, facelijo, sončnice, spodbujati pozno košnjo, v gozdovih pogozdovati z medovitimi drevesi, več vlagati v razvoj in raziskave na področju zdravstvenega varstva čebel, poostriti nadzor nad nepravilno uporabo FFS, iz trgovskih polic umakniti med, ki ni med, znižati davčno stopnjo DDV na zdravila za zajedavca varojo, čebelarjem prevoznikom povrniti del trošarin za gorivo (kot imajo ostali kmetje), v okviru novega zakona o živinoreji urediti pašni red in pašni kataster, zakonsko predpisati, da mora vsak, preden začne čebelariti, imeti dokazljivo čebelarsko znanje … ” je za revijo Lupa povedal Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije.
Celoten intervju z Boštjanom Nočem o čebelah, čebelarstvu in zaščiti v majski reviji Lupa!
Zanimivo: čebele v slovenskih priimkih in imenih ulic
V Sloveniji je 60 prebivalcev s priimkom Čebela. Največ jih živi v zasavski in osrednjeslovenski statistični regiji. V Sloveniji je tudi 6 Čebelarskih ulic ter Ulica čebelarja Močnika in Ulica Antona Janše. Največ hišnih številk ima Čebelarska ulica v Ljubljani, 37.
M.R, B.R., V.B.
Vir: SURS, MKGP