Ob svetovnem dnevu zadrug: v Sloveniji imajo ključno vlogo za zagotavljanje lokalne hrane
Državna sekretarka mag. Tanja Strniša se je včeraj udeležila praznovanja 70. obletnice zadruge Vinakras, ki sovpada z današnjim 95. mednarodnim dnevom zadružništva. Na svetu obstaja več kot milijardo zadružnikov, ki so združeni v 1.2 milijona zadružnih podjetij.
Ta vpliv je eden od razlogov, da je UNESCO nedavno dodal zadruge na svoj seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. »Zadružništvo je že v času svojega nastanka pred skoraj 150 leti predstavljajo alternativo, s katerim so se mali zatirani ljudje zoperstavili prevladujočemu ekonomskemu modelu. Tudi danes je zadružništvo kot oblika povezovanja in organiziranja kmetov odgovor na koncentracijo kapitala in moči v peščici multinacionalnih trgovinskih in prehranskih sistemov,« je v Sežani povedala državna sekretarka mag. Strniša.
Zagotavljanje enakosti v vseh skupnostih
Ob letošnjem 95. Mednarodnem zadružnem dnevu, ki ga obeležujemo 1. julija 2017, Mednarodna zadružna zveza ICA poudarja pomen zadrug za zagotavljanje vključenosti. Ob tem poziva zadruge po vsem svetu, da razmislijo o posledicah, ki jo povzroča naraščanje neenakosti, da se ponovno zavežejo k zagotavljanju enakosti v vseh svojih skupnostih in poudarijo zadružni prispevek k izboljšanju sveta.
Tudi v Sloveniji vse večja vloga zadružništva
Tudi v Sloveniji je zadružništvo čedalje pomembnejše, saj se dohodkovna neenakost v Sloveniji in svetu povečuje. Na področju kmetijstva je registriranih 91 zadrug, od tega je 62 včlanjenih v Zadružno zvezo Slovenije, ki je krovna organizacija kmetijskih in gozdarskih zadrug s prostovoljnim članstvom. V zadnjem letu je nastalo veliko novih zadrug na najrazličnejših področjih. Zadruge delujejo v skladu z zadružnimi načeli in vrednotami, ki omogočajo odprto članstvo za vse člane zadruge, ki enakovredno prispevajo in demokratično nadzirajo kapital svoje zadruge. Pomembno je, da so zadruge usmerjene v ljudi in ne v kapital, da ustvarjeno razdelijo med svoje člane po načelu enakopravnosti in solidarnosti. Ker zadruge temeljijo na potrebah skupnosti, so zadruge zavezane k trajnostnemu razvoju lokalnih skupnosti. Ta zaveza se dokazuje v lokalni oskrbi za korist lokalnega gospodarstva in pri sprejemanju odločitev, ki upoštevajo vpliv na njihovo skupnost.
Ključna vloga za zagotavljanje lokalne hrane
Peter Vrisk, predsednik Zadružne zveze Slovenije ob mednarodnem zadružnem dnevu poudarja: “Slovenski kmetje in slovenske zadruge imamo ključno vlogo pri pridelavi lokalno pridelane hrane, saj se preko zadrug odkupi 80 odstotkov tržne pridelave hrane s kmetij. Zadruge skrbimo za obdelano in poseljeno podeželje, saj preko svojih trgovin oskrbujemo lokalno prebivalstvo in dajemo zaposlitev 3000 ljudem na podeželju. V zadruge je včlanjeno 13.000 kmetov, zadruge pri odkupu in prodaji kmetijskih pridelkov sodelujejo še z vsaj trikrat toliko kmetijami. Številne zadruge imajo tudi lastne predelovalne obrate, v katerih pridelujejo kakovostno lokalno pridelano hrano. Zadruge smo gonilo razvoja podeželja in ohranjanja tradicije in običajev na podeželju že več kot stoletje in bomo to tudi v prihodnje. S podporo zadružništvu gradimo pravičnejšo družbo, ki spodbuja sodelovanje, enakopravnost in zagotavlja vključenost vseh.”
Vir: MKGP