Mesec prostora in svetovni dan habitata: Spreminjajmo mesta, ne podnebja!
![svetovni dan habitata](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2016/10/facade-801822_640.jpg)
<![CDATA[Organizacija združenih narodov je prvi ponedeljek v oktobru proglasila za Svetovni dan habitata, ki ga praznujemo že od leta 1985. Posvečen je človekovim naseljem in osnovni pravici ljudi do primernega bivališča. Vlade in lokalne skupnosti vsega sveta so pozvane, da na ta dan pozornost usmerijo na kakovost življenja v mestih in drugih naseljih ter z različnimi aktivnostmi spodbujajo zavest o potrebi po izboljšanju življenjskih pogojev.
Svetovni dan habitata nas vsak prvi ponedeljek v oktobru opominja, da ima vsakdo moč in odgovornost, da oblikuje prihodnost naših mest in naselij.
Oktober pa je v Sloveniji tudi mesec prostora – posvečen trajnostnemu prostorskemu razvoju. Mesec zaokrožata dva mednarodna dneva, ki ju je proglasila Organizacija Združenih narodov, Svetovni dan Habitata in Svetovni dan mest.
Slogan letošnjega meseca prostora je »Spreminjajmo mesta, ne podnebja!«. Z njim želijo, kot pravijo na Ministrstvu za okolje in prostor, spodbuditi dejavnejše spoprijemanje mest s posledicami podnebnih sprememb in opozoriti na vlogo celovitega prostorskega in urbanega načrtovanja, projektiranja, arhitekture in gradbeništva pri tem.
Ne le okoljski, temveč tudi prostorski ukrepi – za podnebje
Za prilagoditev podnebnim spremembam niso dovolj le okoljski ukrepi, potreben je tudi spremenjen pristop do načrtovanja dejavnosti v prostoru, oblikovanja in projektiranja objektov ter odprtega prostora, da se bodo lahko zagotovili kakovostni pogoji za življenje in delo v spremenjenih razmerah.
“O trajnostnem prostorskem in urbanem razvoju danes ne moremo govoriti drugače kot v povezavi s prilagajanjem na podnebne spremembe. Ozelenitev mest, izboljšanje infrastrukture, trajnostna prenova zgradb in sosesk, uveljavljanje inovativnih rešitev na področju trajnostne mobilnosti in energetske oskrbe, vse to je priložnost, ki jo mesta v procesu prilagajanja podnebnim spremembam lahko izkoristijo tudi zato, da postanejo prijetnejša za bivanje in privlačnejša za podjetja,” pravijo na Ministrstvu za okolje in prostor. Dodajo, da ne glede na to, da je odgovornost za prilagajanje na podnebne spremembe na vseh nas, na posameznikih, podjetjih, mestih, državi, mednarodni skupnosti, imajo mesta in občine vse vzvode, da lahko učinkovito ukrepajo sama.
Številni dogodki po Sloveniji v času Meseca prostora
V času Meseca prostora bodo po Sloveniji potekali različni dogodki in aktivnosti, ki obravnavajo vprašanja prostorskega in urbanega razvoja, načrtovanja in urejanja prostora, arhitekture, graditve in stanovanj.
Igriva arhitektura
Zavod RS za šolstvo skupaj z Ministrstvom za okolje in prostor RS pripravljata v letošnjem letu vseslovensko akcijo, Center arhitekture izvaja program Igriva arhitektura, katerega osnovno poslanstvo je ozaveščanje širše javnosti, predvsem otrok in mladostnikov o pomenu arhitekture in kakovostno urejenega prostora.
Ob začetku letošnjega Meseca prostora Ministrstvo za okolje in prostor predstavlja tudi nov spletni portal mesta.si. Namenjen je občinskim upravam, prostorskim načrtovalcem in drugim akterjem na področju urbanega razvoja. Ponuja aktualne informacije o dogodkih in razpisih ter poglobljene vsebine o urbanih trendih.
Enajsta šola pod mostom
Zavod METRO SR s projektom Enajsta šola pod mostom: (ne)ograjevanje javnih prostorov, mlade izobražuje in spodbuja h kritičnemu razmisleku o ureditvi in dostopu do skupnega javnega prostora.
Okrogla miza ‘Arhitektura za ljudi’
Ministrstvo za kulturo je avgusta v javno razpravo predložilo osnutek arhitekturne politike Slovenije ‘Arhitektura za ljudi’. V luči zaokrožitve javne razprave vljudno vabijo vse predstavnike strokovne javnosti in vse zainteresirane, ki se dnevno srečujejo z vprašanjem prostora in gradnje, na okroglo mizo, ki bo potekala 4. oktobra v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje]]>