Mednarodni dan moških: v Sloveniji se rodi več dečkov, največ jih dobi ime Luka

<![CDATA[Slovenija je ena izmed več kot 70 držav, ki 19. novembra zaznamujejo mednarodni dan moških, ki je namenjen razmisleku o enakosti spolov in izboljšanju odnosov med njima, promociji zdravja dečkov in moških in poudarjanju njihove vloge v družbi.
Glavne teme letošnjega dneva moških so dosežki moških, njihova podpora v javnem in družinskem življenju ter preprečevanje samomorov pri moških.
Moških v Sloveniji je manj, rodi pa se več dečkov
Moških je v Sloveniji nekoliko manj kot žensk. V začetku januarja 2016 je po podarkih SURS v Sloveniji živelo 1.023.333 moških, ki so predstavljali 49,6 % celotnega prebivalstva Slovenije. A čeprav je moških nekoliko manj kot žensk, se vsako leto rodi več dečkov kot deklic. Dolgoletno povprečje razmerja med številom rojstev dečkov in deklic v Sloveniji je po navedbah SURS namreč 106 dečkov na 100 deklic
V zadnjih 17 letih je največ novorojencev dobilo ime Luka.
Diplomira manj moških kot žensk, zaslužijo pa več
V letu 2015 je po podatkih SURS višješolski ali visokošolski študij uspešno končalo 18.631 diplomantov: od tega 61 % žensk in 39 % moških.
Po začasnih podatkih SURS letne strukturne statistike plač za leto 2015 so bile povprečne bruto plače moških v povprečju višje od plač žensk za 101 EUR. Povprečne bruto plače moških so bile v povprečju višje od plač žensk v vseh glavnih poklicnih skupinah, najbolj pa so se razlikovale v poklicnih skupinah, ki so povezane s fizičnimi deli.]]>