<![CDATA[Letošnji 5. oktober bo ponovno minil v znamenju Svetovnega dneva učiteljev, ki letos poteka pod geslom ‘Cenimo delo učiteljic in učiteljev – izboljšamo njihov položaj!’. Svetovni dan učiteljev pri nas obeležujemo od leta 1994, dan pa je priložnost za priznanje vzgojiteljem in učiteljem njihove bistvene in ključne vloge, ki jo imajo pri izobraževanju in razvoju vsake družbe.
Kot povedo na Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, mora status učitelja odsevati vlogo, ki mu jo družba pripisuje; ustrezen status učiteljev v družbi je prvi pogoj in zagotovilo za učinkovito uresničevanje ciljev na področju izobraževanja.
V učiteljskem poklicu prevladujejo ženske
Glede na podatke Slovenskega statističnega urada je bilo ob koncu šolskega leta 2014/15 v osnovnih šolah in v osnovnih šolah s prilagojenim programom 16.014 učiteljev. V učiteljskem poklicu pa še vedno močno prevladujejo ženske (88 %). Število učiteljic pri nas se tako povečuje, povečuje pa se tudi delež učenca na učitelja. V šolskem letu 2010/11 si je enega učitelja delijo 12,2 učenca, lani (v šolskem letu 2014/15) pa je ta številka narasla na 12,8. Po zadnjih statističnih podatkih skrbi v Sloveniji za vzgojo in izobraževanje malo manj kot 47.000 učiteljev, vzgojiteljev in drugih strokovnjakov za vzgojo in izobraževanje ali 5,8 % delovno aktivnega prebivalstva.
Zabavna dejstva o PRAVIH učiteljih:
Kdo so pravi učitelji?
- Pravi učitelji ocenjujejo teste v avtomobilih, med reklamami in sestanki, tudi med kosilom.
- Pravi učitelji se nikdar ne usedejo na stol, ne da bi prej preverili, kaj na stolu je.
- Pravi učitelji vedo, kaj se v učilnici dogaja, četudi so s hrbtom obrnjeni proti tabli.
- Pravi učitelji žvečilne gumije ‘začutijo’ preden, jih dejansko vidijo.
- Pravi učitelji še nikoli niso slišali ‘najbolj originalnega izgovora’ za dejstvo, da npr. domača naloga ni bila narejena.
- Pravi učitelji vedo, da so psi mesojedci, in da ne jedci domačih nalog.
- Pravi učitelji ne upoštevajo odgovora ne, razen če ni napisan s celo povedjo.
- Pravi učitelji porabijo več denarja za šolske potrebščine kot oblačila!
- Pravi učitelji po tihem popravljajo vašo slovnico med spraševanjem.
- Pravi učitelji ne želijo daril ob koncu leta; želijo si le videti svoje učence uspeti!
Metka Hegler, profesorica matematike na SESGŠ Kranj, pripoveduje o tem, kaj vse se lahko profesorju (matematike) na urah zgodi:
»Enkrat mi je nekdo napisal na test, da ne zna, saj ves čas gleda samo mene. Mi pa pogosto napišejo na teste, naj ne bom huda, saj se niso imeli časa učit.«
]]>