Kumkvat – zlata pomaranča

4. decembra, 2017

Rumeno oranžni sadeži izvirajo iz južne Kitajske, kjer ime pomeni ‘zlata pomaranča’. Nekdaj so jim pravili tudi mali dragulji iz družine citrusov, čeprav ga uvrščamo v drug botanični rod – fortunella margarita. Lahko so ovalni ali pa okrogli. Dosegajo velikost do 4 cm.

tropical-fruit-1556925_640

Sadeži imajo zelo tanko lupino, zato je najlažje uživati kar cele, če smo le prepričani, da so ekološko pridelani. Zgornji del lupine je nekoliko grenak, spodnji pa slajši. V notranjosti so drobni krhlji osvežilnega okusa, ki vsebujejo veliko vitaminov A in C ter kalcij in železo.

IMG_0863(1)
Drevo s suličastimi listi spominja na citruse, zraste pa do višine štirih metrov. Marsikje kumkvat gojijo kot zanimivo okrasno rastlino, saj se ponaša z lepimi belimi cvetovi. Drevo prenese tudi nekaj stopinj pod ničlo in pozimi potrebuje mirovanje.

IMG_0864(1)
Poleg Kitajske in Japonske so največji pridelovalci Združene države Amerike, vedno več pa kumkvata gojijo v Sredozemlju, predvsem na otoku Krf. Sadeže za konzerviranje pustijo nekaj časa stati, da izgubijo del vlage in dosežejo polnejši okus. Cele vlagajo v sladki sirup. Kumkvat tudi kandirajo, iz njega izdelujejo sladki sirup, predelujejo v marmelade, ponekod pa ga vlagajo v kis.

IMG_0872(1)
Iz kumkvata lahko pripravimo odlično sladko ali kislo omako. Sadeže razrežemo, odstranimo drobne peške in kuhamo toliko časa, da se zmes zgosti. Če želimo sladko omako dodamo še mleti cimet, pomarančni sok, med in maslo, za kislo omako pa namesto medu dodamo sol.
Igor Fabjan

Foto: Igor Fabjan

(Visited 601 times, 1 visits today)