Kako izberemo primeren pomivalni stroj?
![057bae62b0572c5ea65edb04bc91861e](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2013/04/057bae62b0572c5ea65edb04bc91861e.jpg)
V gospodinjstvih se največ električne energije porabi za velike gospodinjske aparate, kot so hladilne in zamrzovalne naprave ter pralni, sušilni in pomivalni stroji. Zato smo za nekaj aparatov pogledali, koliko porabijo in kakšne aparate izbrati, da bodo čim bolj prijazni okolju in, seveda, denarnici. Za začetek smo izbrali pomivalni stroj.
Povprečna poraba na leto:
410 kWh/leto
Med čim lahko izbiramo na trgu?
Izbirate lahko med prostostoječimi in vgradnimi pomivalnimi stroji. Prostostoječi pomivalni stroj stoji samostojno med kuhinjskimi elementi, lahko pa odstranite zgornjo ploščo in ga namestite pod kuhinjski pult, vgradni pomivalni stroji pa so namenjeni za vgradnjo pod delovni pult. Obstajajo še predalni pomivalni stroji, ki imajo enega ali več manjših ločenih predalov in so primerni zlasti za majhne količine posode, in prenosni pomivalni stroji, ki jih lahko poljubno premikate. Večina pomivalnih strojev v širino meri 60 centimetrov, na voljo pa so tudi manjši stroji, ki merijo 45 centimetrov. V večjih strojih lahko običajno peremo 12 in tudi do 15 pogrinjkov, v manjših pa 7 do 9 – za en pogrinjek šteje en servis krožnikov, pribora in kozarcev za eno osebo.
Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu?
Pri nakupu pomivalnega stroja bodite pozorni na to, koliko posode lahko spravite vanj, nastavljivost višine košar (da lahko košaro dvignete ali spustite in perete posodo nestandardnih velikosti), velikost posode za pribor, porabo vode in električne energije (najvarčnejši pomivalni stroji porabijo za eno pomivanje le 10 litrov vode in 0,8 kWh električne energije), možnost prednastavitve začetka pranja za določeno uro (tako lahko selite čas pranja v čas nižje tarife), čas pranja posode in varovanje proti izlitju vode. Ker boste posodo verjetno pomivali pogosto, pa je pomemben faktor tudi glasnost. Stroj naj ne bo glasnejši od 45 decibelov, sicer vas bo njegov hrup med delovanjem motil.
Kaj izbrati, da bo prijazno okolju in denarnici?
Pri pomivalnih strojih je večinoma tako, da več udobja in funkcij pomeni višjo ceno in tudi večjo porabo vode in elektrike. Aparati energijskega AAA razreda, nastavljeni na varčevalni program, pomenijo bistven prihranek pri energiji in porabi vode v primerjavi z ročnim pomivanjem. Je pa Zveza potrošnikov Slovenije pri primerjavi različnih pomivalnih strojev nedavno ugotovila, da so majhne razlike med posameznimi programi. Poraba energije pri eko programu je le malo manjša kot pri osnovnem programu, bolj opazna pa je razlika v trajanju pomivanja. Dodajmo še, da se nakup pomivalnega stroja izplača že pri tričlanski družini.
Kako zmanjšati porabo?
Največ energije porabi pomivalni stroj pri segrevanju vode. Če je le mogoče, vaš pomivalni stroj povežite s sistemom priprave tople sanitarne vode iz obnovljivih virov. Tako lahko prihranite do 160 kWh na leto – ocenjena povprečna letna poraba pomivalnega stroja za štiričlansko gospodinjstvo znaša 320 kWh. Prav tako se izogibajte programu s sušenjem posode, ker je energetsko potraten in stroj vedno napolnite do konca. Pri polovični polnitvi namreč porabimo en krat več energije in vode.
Tanja Srnovšnik, Energija doma