Site icon Lupa portal

Dober tek, Slovenija!

Nacionalni program o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015-20125, ki ga koordinira Ministrstvo za Zdravje in ga je julija 2015 podprl Državni zbor, je odziv države na porast debelosti in kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in različne vrste raka.

Sodoben način življenja in debelost

Slovenija sodi v skupino držav, kjer se je število debelih ljudi v zadnjih tridesetih letih podvojilo. Večjo telesno maso od priporočene ima več kot dve tretjine moških in slaba polovica žensk. Kar petina deklet in četrtina fantov ima telesno maso večjo od priporočene. Kot povedo na Ministrstvu za Zdravje jih opogumlja dejstvo, da je od leta 2011 delež otrok in mladostnikov s čezmerno telesno maso nekoliko upadel in dosega evropsko povprečje.

Vizija je ustvariti enake možnosti za zdravje vseh prebivalcev

Oblikovanje razmer, ki bodo posamezniku omogočile zdrave prehranske izbire in spodbudilo željo po telesni dejavnosti, je mogoče le z medresorskim pristopom, s povezanim in celostnim delovanjem različnih področij – zdravstvena, kmetijska, vzgoje in izobraževanja, športa, gospodarstva, turizma, okolja in s sodelovanjem strokovne javnosti, nevladnega in zasebnega sektorja (živilskopredelovalne industrije, trgovine, gostinstva) ter lokalne skupnosti. »S skupnim sodelovanjem želimo doseči, da bi vsi prebivalci Slovenije razvili dobre prehranjevalne in gibalne navade, imeli dostop do zdravih prehranjevalnih izbir in možnost za telesno dejavnost, zaradi česar se bo zvišala kakovost življenja in izboljšalo zdravje posameznika ne glede na njegov družbeno-ekonomski status, spol ali starost,« pojasnijo na Ministrstvu za zdravje.

Nekaj načrtovanih ukrepov:

  • Zagotavljanje varne in zdrave hrane s poudarkom na lokalni trajnostni oskrbi in samooskrbi;
  • Spodbujanju ponudbe zdravju koristnih živil v sodelovanju z industrijo in trgovino (zmanjševanje vsebnosti sladkorja, soli in maščob v živilih);
  • Spodbujanje ponudbe zdrave hrane v gospodinjstvu in turizmu ter aktivnega turizma;
  • Izboljšanje organizirane in subvencionirane prehrane otrok, mladostnikov ter študentov:
  • Promocija zdravja v povezavi s prehrano in telesno dejavnostjo na delovnem mestu;
  • Zagotavljanje dostopnosti zdravju koristnih izbir za socialno ogrožene in ranljive skupine;
  • Spodbujanje aktivnega transporta kot oblike telesne dejavnosti za zdravje;
  • Izboljšanje pogojev za rekreacijo v lokalnem in naravnem okolju;

V ta namen bo  18. oktobra v Kongresnem centru Brdo potekala 2. Nacionalna konferenca o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje.

(Visited 144 times, 1 visits today)
Exit mobile version