V Kimi d.o.o. se zavedamo velikega pomena krožnega gospodarstva. Elemente le-tega imamo vpeljane na različnih področjih. V tem, kar delamo v krožnem gospodarjenju, smo prvi in edini. Naši primeri dobre prakse dokazujejo, da je bolj trajnostno ravnanje z nekaj dobre volje pravilna pot.
Na področju profesionalne higiene smo eni redkih proizvajalcev/dobaviteljev, ki pri svojih naročnikih pobiramo prazno embalažo in jo aktivno vključujemo v sistem krožnega gospodarstva. Vso vrnjeno embalažo pregledamo, nepoškodovano operemo in ponovno uporabimo. V povprečju kanister uporabimo najmanj trikrat.
V letu 2017 smo ponovno uporabili različne večje embalaže, s čimer smo preprečili nastanek 18.762 kg CO2 in ostalih negativnih vplivov na okolje.
V naši maloprodajni trgovini že od leta 1989 izdelke lastne blagovne znamke kupcem natočimo v prinešeno embalažo. Namesto nosilnih plastičnih vrečk uporabimo že rabljene kartonaste škatle izdelkov. Tudi na ta način stalno zmanjšujemo porabljeno embalažo na enoto izdelka in še dodatno prispevamo k spodbujanju »Minimum Waste« načel.
V letu 2017 smo s točenjem izdelkov v prinešeno embalažo v trgovini preprečili nastanek 8.642 kg CO2.
V sistem krožnega gospodarstva imamo vključene tudi vse palete, kartonsko, plastično transportno embalažo in IBC zabojnike. Zabojniki so v povprečju pred iztekom življenjske dobe ponovno uporabljeni vsaj desetkrat, saj jih uporabljamo tako za shranjevanje in medfazno manipulacijo surovin, polizdelkov in končnih izdelkov.
Z uvajanjem načel krožnega gospodarstva smo v lanskem letu preprečili izpuste 27.000 kg CO2 in ostalih negativnih vplivov na okolje, ki bi nastali pri uničenju odpadne embalaže.
Količina prihranjenih izpustov CO2 je enaka kot:
- količina CO2, ki jo proizvede 5,8 vozil v enem letu,
- količina CO2, ki jo povprečen avto proizvede v 106.000 km,
- količina CO2, ki nastane pri sežigu 13,4 ton premoga,
- količina CO2, ki nastane pri sežigu 1104 jeklenk zemeljskega plina.
Ker za ponovno uporabljene produkte ni bila potrebna t.i. »deviška« surovina, smo s tem prihranili tudi porabo 17.500 kg nafte in veliko dragocene pitne vode, ki je potrebna za proizvodnjo embalaže.
Okoljski znaki in standardi
Postopno vključevanje podjetja v krožno gospodarstvo pomeni tudi doseganje in preseganje ciljev in zahtev iz okoljskega standarda ISO 14001, katerega nosilec smo.
Ponosni smo, da smo prvo slovensko podjetje, ki je na svojem področju za svoje izdelke pridobilo znak za okolje Evropske unije ECOLABEL – okoljska marjetica. Podelijo ga izdelkom, ki v celotnem življenjskem ciklu zelo malo vplivajo na okolje.
Rok Oblak, mag. okolj. ved, samostojni razvojni tehnolog in tehnična podpora,
Kimi, d.o.o.