Kako znižati porabo kuriva?
Znižanje porabe kuriva se doseže s spreminjanjem bivalnih navad in minimalnimi investicijami, ter z večjimi investicijskimi ukrepi, ki pa žal terjajo več denarja.
Predvsem pri investicijah velja, da naj bodo načrtovane dolgoročno ter izvedene kvalitetno in strokovno. Ker ne gre za majhne investicije, si vzemimo čas za razmislek, za načrtovanje in za izvedbo. Pri večjih investicijah naj bi bil vrstni red približno takšen: zamenjava oken, namestitev toplotne izolacije nad (v debelini od 25 do 40 cm) in pod (v debelini od 8 do 15 cm) ogrevane prostore, ureditev prezračevanja z rekuperacijo, namestitev toplotne izolacije na fasado (ekonomsko upravičena debelina je največ 20 cm) in ureditev ogrevanja.
Spreminjanje bivalnih navad je zelo lahko in enostavno, ko se zavedamo razvad ali slabih oziroma, lepše rečeno, napačnih navad. Med te na primer spadajo pravilno prezračevanje na prepih, ogrevanje vsakega prostora na primerno temperaturo – vsako znižanje temperature za eno stopinjo Celzija pomeni 5 do 7 % prihranek toplotne energije, ugašanje luči, kjer jih ne potrebujemo, prekomerno osvetljevanje okolice hiše, ugašanje aparatov v stalni pripravljenosti, iztikanje polnih naprav iz električnega omrežja, prekinitev oz. sprememba režima ogrevanja noč – dan, dobre nastavitve gorilnika na kotlu na kurilno olje in redno čiščenje ter servis (do 10 %), menjavanje tesnil na vodovodnih pipah ali kotličih, ki puščajo. Pitna voda je namreč vedno dražja in vedno dragocenejša dobrina, kot si mislimo in kot jo cenimo.
Na zmanjševanje rabe energije vplivamo tudi pri varčnem kuhanju z uporabo pokrovk ter pravočasnim vklopom/izklopom pečice in ogreval ter s pravočasnim čiščenjem hladilnikov, predvsem zamrzovalnih naprav.