Kako v Nemčiji prostovoljci pomagajo gozdovom?

29. januarja, 2020

V Nemčiji prostovoljci pomagajo gozdovom – v nemški zvezni deželi Hessen, ki je po velikosti malenkost večja od Slovenije, se že dolgo zavzemajo za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov. Pomemben del teh prizadevanj je trajnostno upravljanje z gozdovi, ki pokrivajo več kot 40 odstotkov dežele. Prav ohranjanje in varovanje gozdov veliko prispeva k zmanjševanju negativnih vplivov na okolje.

Pogozdovanje je v Nemčiji v porastu že vsaj pol stoletja. V zvezni deželi Hessen so si zadali ambiciozen načrt, da bodo pogozdili na stotine območij z drevesi, ki najlažje kljubujejo klimatskim spremembam. Želijo, da pri projektu sodeluje čim več državljanov, ki lahko to storijo na različne načine: z donacijo sredstev, sponzoriranjem projekta ali s prostovoljnim delom. Informacije in strokovne nasvete lahko dobijo v okoli 40-ih območnih gozdarskih enotah.

Tisoč dreves na teden

Projekt se je dobro uveljavil, saj tedensko pridobijo okoli tisoč novih dreves, posamezne donacije pa se gibljejo v razponu od 20 do 3500 evrov. Redno organizirajo tudi delovna srečanja, na katerih prostovoljci sadijo drevesa. Ob tem se seznanjajo, da s svojim delom nevtralizirajo emisije toplogrednih plinov in zmanjšujejo ogljični odtis.

Hessen pa ni edina nemška zvezna dežela, ki se loteva projektov za ohranitev gozdov. Na Bavarskem s pomočjo prostovoljcev pogozdujejo različna gorska področja. Še posebno uspešni so na območju Allgäu, kjer so od leta 1991 posadili že več kot 180.000 dreves.

 

(Visited 107 times, 1 visits today)