Čistilne naprave WSB® clean
Čistilne naprave WSB® clean odlikujejo mnoge prednosti. Tehnika se vgrajuje v betonske zbiralnike, ki so povozni za tovorna vozila in neobčutljivi na vzgon zaradi podtalnice, narejeni pa so iz kakovostnega betona, ki je odporen na komunalne odplake (fekalije).
Tehnologija WSB® clean uporablja lebdečo posteljico z nosilci Kaldnes, gre za takoimenovani MBBR postopek čiščena odpadne vode. Velika površina delcev Kaldnes (1 m3 ima površino prek 500 m2) omogoča zanesljivo in kakovostno prečiščevanje komunalnih odplak tudi pri pod- ali nadobremenitvah, ker je še posebej pomembno za sezonske objekte, gostinske lokale, šole. Čistilna naprava deluje tudi pri samo 25% obremenitvi, zaradi velike biomase uspešno kljubuje tudi večjim obremenitvam. Tehnologija je popolnoma neobčutljiva na grobe delce, ki zaidejo v kanalizacijo (zobne nitke, plastificirane brisače, damski higienski pripomočki). Ker v čistilni napravi ni prečrpavanja vod v posameznih fazah, je posledično nižja tudi poraba električne energije.
Ekskluzivni zastopnik za čistilne naprave WSB® clean za področje Slovenije in Hrvaške je podjetje Ekokult d.o.o., ki je specializirano predvsem za področje (gospodinjskih) odpadnih voda, rabe deževnice ter odvodnjavanja meteornih vod. Poleg WSB® clean čistilne naprave nudijo tudi čistilne naprave, ki delujejo brez elektrike in dodajanja prepratov. Na voljo pa so tudi celovite rešitve za rabo deževnice (betonski zbiralniki različnih dimenzij, filtri, črpalke, črpalne postaje).
O zakonodaji na področju malih čistilnih naprav
V skladu z Evropsko zakonodajo je potrebno zagotoviti ustrezno čiščenje odpadnih vod do leta 2017, oziroma 2015 na vodovarstvenih območjih. Do tega leta naj bi bili vsi stanovanjski objekti opremljeni z javno kanalizacijo, v primeru, da pa le to ni izvedljivo pa z lastnimi malimi čistilnimi napravami (mKČN). Področje malih čistilnih naprav (čistilne naprave do 50PE) v Sloveniji ureja Uredba o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo in pa evropski standard SIST EN 12566 -3.
Potrebno pa je poudariti da mora biti vsaka mKČN opremljena z dokumentacijo, ki vsebuje Izjavo o skladnosti ter CE oznako, ki dokazujeta da je mKČN testirana in je skladna z EU standardom. Dokumentacijo je lastnik mKČN dolžan predložiti pristojnim službam (ponavadi gre za Komunalna podjetja), kjer tudi prijavi svojo mKČN in mu na podlagi te dokumentacije znižajo takso za obremenjevanje okolja.
tel.: 07 35 66 914, faks: 07 35 66 912, ekokult@ekokult.com, www.ekokult.com