Bo zasajanje novih dreves upočasnilo ali pospešilo globalno segrevanje?

25. marca, 2019

 

Ko gre za boj proti globalnemu segrevanju, so se drevesa pojavila kot eno najbolj priljubljenih orožij. Države, ki so v upanju na poskus upočasnitve podnebnih sprememb nekoliko znižale svoje emisije ogljikovega dioksida in načrtovale posaditev velikega števila dreves, so malce razočarane. Nove raziskave kažejo, da drevesa ne morejo vedno pomagati toliko, kot bi si ljudje želeli.

Gozdne sheme je močno spodbudil podnebni sporazum v Parizu leta 2015. Kitajska želi posaditi drevesa na območju, ki je do štirikrat večje od velikosti Združenega kraljestva. Evropska unija pa si prizadeva državam omogočiti vključitev pogozdovanja v svoje načrte za boj proti podnebnim spremembam.

Je pogozdovanje res rešitev?

Mnogi znanstveniki pozdravljajo prizadevanja za širitev gozdov, a pri tem velja previdnost. Nekateri znanstveniki pa priznavajo, da imajo gozdovi veliko zapletenih in negotovih vplivov na podnebje, kot si lahko predstavljajo politiki in okoljevarstveniki. Kljub temu da drevesa svetlobo ohladijo s pomočjo fotosinteze, ko prevzemajo ogljik, oddajajo tudi kompleksno zmes kemikalij, od katerih nekatere ogrejejo planet. Temni listi dreves lahko zvišajo temperature tudi tako, da absorbirajo sončno svetlobo. Številne analize v zadnjih nekaj letih kažejo, da bi lahko ti učinki segrevanja iz gozdov delno ali v celoti nadomestili njihovo zmožnost ohlajanja.

Drevesa so dobra za okolje, vendar …

Rezultati novih raziskav so med znanstveniki sprožili razpravo, ali imajo gozdovi v različnih pokrajinah učinke segrevanja ali hlajenja. Nihče ne zanika, da so drevesa dobra za okolje; navsezadnje, gozdovi zagotavljajo številne koristi in večino svetovne kopenske biotske raznovrstnosti. In noben raziskovalec ne predlaga zmanjšanja obstoječih gozdov ali omejevanja prizadevanj za boj proti krčenju gozdov. Ker pa vlade, korporacije in neprofitne organizacije pospešujejo vse bolj ambiciozne programe za upočasnitev podnebnih sprememb, nekateri znanstveniki opozarjajo, naj se ne zanašamo na gozdove kot rešitev za globalno segrevanje.

Znanstveniki so že vključeni v dodatne kampanje za zbiranje podatkov z uporabo letal, satelitov in stolpov v gozdovih. S pomočjo vzorčenja celotnega nabora kemikalij, ki jih drevesa oddajajo, bomo izvedeli, ali lahko le-ta vplivajo na podnebje in onesnaževanje zraka.

 

Vir: Nature International joury of science

(Visited 125 times, 1 visits today)