Uporaba gline v kozmetiki (z domačimi maskami)

1. maja, 2016

Glina je že tisočletja znana kot ‘darilo zemlje’ za vsestranske očiščevalne namene. Stari Egipčani so jo uporabljali za zdravljenje prebavnih motenj, čiščenje gnojnih ran in preprečevanje različnih okužb. Glina je izjemno bogata z minerali v sledovih, njena posebna moč vezave strupov pa se uporablja tudi v kozmetične namene.

Poznamo več vrst glin, najpogosteje se v kozmetiki in za namene samozdravljenja uporabljajo: bela glina kaolin, glina bentonit in t. i. Fullerjeva zemlja. Pogosto imajo te vrste glin tudi dodatna imena, ki opisujejo različne dodatke – od naravnih barvil do dodanih rastlinskih izvlečkov. Glino za lepotne namene lahko kupimo v lekarnah ali specializiranih trgovinah. Na kakovostni in učinkoviti glini mora biti ustrezno navedeno, za kaj vse se lahko uporablja, takšna glina pa je tudi ustrezno prečiščena.

Glina kaolin

Glina kaolin je vsestransko uporabna tako v različnih industrijah kot tudi v kozmetiki in pripravkih za uživanje. Kaolin je pravzaprav mehka glina, ki je zaradi različnih primesi lahko temno rjave barve. V kozmetične namene se uporablja le prečiščena glina, t. i. beli kaolin. Glina beli kaolin je odlična sestavina za izdelke za čiščenje in razstrupljanje kože, s samim nanašanjem in masiranjem na koži pa deluje tudi kot nežen naravni piling. Zaradi goste konsistence in očiščevalnih sposobnosti se pogosto uporablja v trdih milih, maskah, dezodorantih, zobnih pastah, različnih pripravkih za čiščenje kože ter v kompaktnih pudrih in pudrih v prahu. Bela glina kaolin spada med nežnejše gline, in je zato primerna tudi za nego občutljivejše kože.

Nežna maska za obraz z belim kaolinom

Potrebujemo:

  • 2 žlici belega kaolina za kozmetično uporabo
  • žlico koncentriranega kamiličnega čaja
  • žlico koncentriranega lipovega čaja
  • žličko medu
  • po želji: za neobčutljivo kožo se lahko za odišavljenje doda še nekaj kapljic olja vrtnice

Sestavine dobro zmešamo v posodi in nanesemo na obraz za 10–15 minut. Speremo z nežnimi krožnimi gibi. Uporabljamo jo lahko enkrat tedensko za doseganje bolj gladke napete kože in svežega videza.

Glina bentonit

Glina bentonit je lahko zelo različne kemijske sestave, običajno jo razvrščajo glede na kemijski element, ki v njej prevladuje – tako poznamo kalijev, kalcijev, aluminijev in natrijev bentonit. V skupino glin bentonit se uvršča tudi mehka glina imenovana montmorijonit, ki je ime dobila po francoskem kraju Montmorillon. V kozmetiki se glina bentonit, ki je naravno sivkaste barve, pogosto uporablja v različnih očiščevalnih maskah, proticelulitnih oblogah in oblogah za učvrstitev, v izdelkih za nečisto kožo, za zožitev razširjenih por, za bolj napeto kožo in zmanjšanje gubic. Bentonit se je že v preteklosti v ljudski medicini uporabljal za nadomeščanje mineralov, ima pa tudi sposobnost vezave večjih količin vode. Učinkovito veže škodljive težke kovine, glino montmorijonit pa ponekod uporabljajo tudi pri zdravljenju kontaktnega dermatitisa.

Gladilna maska za obraz z bentonitom

Potrebujemo:

  • 2 žlici mehke gline bentonit (nekateri jo prodajajo pod imenom montmorijonit)
  • žličko bele gline kaolin
  • žlico medu
  • žličko mandljevega olja
  • pol žličke (oz. nekaj kapljic) naravnega jabolčnega kisa

Maska je primerna za obnovo, glajenje in vlaženje kože. Odlično se obnese tudi za kožo, ki jo je treba uravnovesiti in hkrati blago učvrstiti. Sestavine temeljito zmešamo in nanesemo na obraz za 10–15 minut, nato speremo s kože. Z uporabo enkrat na teden bo koža sčasoma postala občutno mehkejša, bolj gladka in manj nagnjena k izbruhom nečistoč.

 

Fullerjeva zemlja

Fullerjeva zemlja je ime za mešanico različnih glin z močno očiščevalno funkcijo, za kozmetične namene se uporablja prečiščena in drobno zmleta. Fullerjeva zemlja ima izjemne čistilne sposobnosti, in je zato primerna tudi za uporabo na zelo mastni in nečisti koži in na mastnem lasišču s spremljajočim prhljajem.

Očiščevalna maska za mastno kožo s Fullerjevo zemljo

Potrebujemo:

  • 2 žlici Fullerjeve zemlje
  • žlico rožne vode (lahko kupimo že pripravljeno rožno vodo, lahko pa jo pripravimo sami z namakanjem cvetov vrtnice ali sivke v vodi)
  • nekaj kapljic limoninega soka
  • pol žličke olja rožmarina
  • po želji: pri nečisti koži, ki ni zelo mastna, lahko dodamo še nekaj kapljic jojobinega olja, da preprečimo izsuševanje

Vse sestavine zmešano v skodelici in svežo zmes nanesemo na obraz. Pustimo delovati 15 minut, nato z rahlimi krožnimi gibi speremo z obraza. Maska veže odvečno maščobo, matira kožo in jo temeljito globinsko očisti. Masko lahko uporabljamo vsakih 10 dni.

Nina Špegel

 

(Visited 321 times, 1 visits today)