Prav vsi imamo v tem trenutku v svojem žepu, torbici ali na mizi mobilni telefon – ali vsaj nekje v naši bližini. Ta nas spremlja na vsakem koraku in z nami doživlja vse naše dogodivščine. Velikokrat z njim posnamemo fotografije kakšnega potovanja, praznovanja in drugih dogodkov.
Je res, da nas nenehno fotografiranje vleče iz trenutkov in nam povzroča, da pozabimo, kaj smo videli? Nova raziskava, ki jo je opravila ekipa raziskovalcev z Univerze New York, Univerze Južna Kalifornija, Univerze v Pensilvaniji in Univerze Yale, dokazuje prav nasprotno.
Ugotovitve bi znanstvenikom lahko pomagale bolje razumeti, kako uporaba pametnih telefonov in nenehno fotografiranje vplivata na naš spomin in način obdelave informacij v možganih. Medtem ko obstajajo dokazi, da naši možgani uporabljajo pametne telefone in internet kot zamenjavo za naš dolgoročni spomin, ob fotografiranju ljudi in krajev, ki jih resnično ne želimo pozabiti, to ne drži.
Muzejski test je bil podprt tudi z nadaljnjim raziskovanjem. Prostovoljce so po muzeju popeljali še skozi aplikacijo na telefonu. Prvi skupini so ob tem dovolili, da so ob virtualnem sprehajanju po muzeju delali posnetke zaslona, druga skupina pa tega ni smela početi. Raziskava je zopet pokazala, da so si tisti, ki so delali posnetke, zapomnili več. Še več, v obeh eksperimentih so se tisti, ki so lahko fotografirali, bolj spominjali tudi predmetov, ki jih niso zajeli v svoj objektiv. „Te ugotovitve kažejo, da se s kamero spremeni, kako ljudje pristopijo k izkušnji,“ pravi ekipa.
„Glede na to, da nas fotografija danes spremlja ob vsakem koraku in dogodku, je obravnavanje teh vprašanj teoretično zanimivo in tudi pomembno za življenje ljudi,“ so še v svojem članku zaključili raziskovalci.
Vir: Science Alert