Kolesarka sezona je že v polnem razmahu – po ulicah se zdi, da kolesari vse več ljudi, ne le rekreativno, temveč kot način prevoza. Kolesarjenje je prijazno zdravju in okolju, vseeno pa moramo pri vožnji s kolesom v prometu poskrbeti za varnost.
Nacionalni inštitut za zdravje je pripravil 9 koristih priporočil za varno kolesarjenje v prometu:
- Kolesarji moramo uporabljati kolesarske steze ali kolesarske poti, kjer teh ni, pa kolesarimo ob robu cestišča – na pravi strani.
- V pogojih slabše vidljivost moramo nujno uporabljati sprednjo belo luč in zadnjo rdečo luč, saj tako voznikom sporočamo, da smo tam.
- Priporočljiva je uporaba čelade. Ta mora bi vedno trdno pripeta ob glavi, spodnji rob pa sega približno 2 cm nad obrvi, da učinkovito zaščiti možgane. Za otroke in mladostnike do 18. leta je obvezna.
- Kolo mora bi tehnično brezhibno, zato vedno pred začetkom sezone preverimo njegovo stanje in odpravimo pomanjkljivosti.
- Tudi pri rekreativnem in gorskem kolesarjenju, ko je v ospredju bolj zabava in preživljanje prostega časa, moramo v prometu upoštevati vsa pravila in poskrbeti za brezhibnost koles.
- Na kolesu ni priporočljivo peljati težjih tovorov, saj tako zmanjšujemo svojo stabilnost. Za manjše kose prtljage uporabimo posebne košare, torbe ali prtljažni prostor.
- Otroka vozimo samo na posebnem, v ta namen homologiranem sedežu, prav tako pa mora otrok uporablja zaščitno čelado.
- V prometu upoštevamo prometna pravila in znake, namenjene vozilom in kolesarjem.
- Na kolesarskih stezah ne vozimo v nasprotni smeri, saj s tem ogrožamo sebe in druge kolesarje; prav tako ne kolesarimo na površinah za pešce, razen če je posebej dovoljeno – v tem primeru smo pozorni na pešce.
Vir: NIJZ
(Visited 76 times, 1 visits today)