Nekaj namigov ob obisku Savinjske regije

20. aprila, 2016

V Žalcu se nahaja Ekomuzej hmeljarstva in pivovarstva Slovenije. Ta obiskovalcu predstavi tradicijo hmeljarstva, zgodbo o hmelju in pivu, pokusimo pa lahko tudi hišno termalno Savinjsko pivo Kukec. V bližini se nahaja Ribnik Vrbje z lepo urejeno sprehajalno učno potjo, le nekaj kilometrov naprej pa sta Jama Pekel, kjer lahko pokusimo peklensko vodo, in arheološki park Rimska nekropola, ki spada med najpomembnejše in najlepše ohranjene spomenike rimske dobe v Srednji Evropi.

Laško je zagotovo najbolj znano po vsakoletni prireditvi Pivo in cvetje v Laškem. V Laškem pa si lahko ogledamo tudi Pivovarno Laško z degustacijo piva, za kulinarične užitke pa priporočajo obisk gradu Tabor.

Podčetrtek obiskovalcu nudi prijeten sprehod skozi vas Olimje, hkrati pa tu obiskovalci lahko poskusimo dobrote domače Čokoladnice Olimje.

Rogaška Slatina je starodavni zdraviliški kraj, ki se ponaša s 400-letno tradicijo. Kraju daje poseben pečat osrednji zdraviliški park.

Če načrtujemo vzpon na 2026 metrov visoko Raduho, nikar ne pozabimo na ogled Snežne jame, ki je najvišje ležeča turistična jama v Sloveniji.

Reka Savinja je vedno bolj priljubljena destinacija za vse ljubitelje vodnih užitkov. Zgornji, divji odseki reke ne bodo razočarali niti največjih ljubiteljev
adrenalina.

Še en edinstven grad se nahaja v Občini Polzela. Grad Komenda leži na vzpetini sredi Polzele. Grad je opremljen v štirih stilno arhitekturnih obdobjih: romansko, gotsko, renesančno in obdobje 19. stoletja.

Ljubno ob Savinji zadnja leta privlači predvsem z organizacijo Svetovnega (FIS) pokala v ženskih smučarskih skokih. Ta bo letos potekal 14. februarja. Spomin na splavarjenje in trgovino z lesom pa se tu ohranja na še eni zanimivi prireditvi – na tradicionalnem etnološkem Flosarskem balu.

V Nazarjah stoji več kot 750 let star grad Vrbovec z Muzejem gozdarstva in lesarstva, ki prikazuje življenje, pozabljene običaje in delo nekdanjih gozdarjev in lesarjev.

Podčetrtek obiskovalcu nudi prijeten sprehod skozi vas Olimje, ki je v tekmovanju evropskih mest in vasi Entente Florale osvojilo zlato medaljo.

Še eno izmed pristnih načinov doživljanja narave v Savinjski in Šaleški dolini je soteskanje po slapovih Cuca. Ta vliva adrenalin vsem, ki se odločijo za voden spust z vrvmi.

V zadnjih letih postajajo reki Savinja in Dreta ter jezera v Velenju priljubljena lokacija ribičev, ki se v dolini zadržujejo tudi po teden dni.

Muzej na prostem Rogatec je največji lokalni muzej na prostem v Sloveniji. Stalna muzejska zbirka ohranja ljudsko stavbno dediščino subpanonskega tipa in kulturno izročilo ljudi, ki so živeli na območju južno od Donačke gore in Boča v času od 19. do sredine 20. stoletja.

V občini Slovenske Konjice se nahaja kartuzijanski samostan Žička kartuzija. Ustanovljena je bila že leta 1160 in je najstarejša kartuzija v Srednji Evropi in prvi samostan tega reda zunaj Francije in Italije.

Med skrite zaklade Savinjske in Šaleške doline spada edini ugasli slovenski vulkan, 1577 m visoki Smrekovec. Pogorje spada v zaščiteno območje Natura 2000.

Krajinski park Robanov in Matkov kot sta primerljiva s tistim, ki navdušuje obiskovalce v Logarski dolini. Matkov škaf, do 30 m globoka snežna kotanja je naravna znamenitost Matkovega kota, ki za ogled zahteva nekaj ur hoje.

 

 

(Visited 91 times, 1 visits today)