Jesenski potep – zanimivi in drugačni muzeji
![trees-1789120_960_720](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2017/10/trees-1789120_960_720.jpg)
Čeprav je jesen prav poseben letni čas, ki s svojimi barvami in še vedno toplimi sočnimi žarki vabi na plano, nam jo včasih lahko zakuha tudi neprijetno vreme – dež in nižje temperature. Zato smo tokrat pripravili izlete, ki jih lahko z družino opravite ne glede na vreme. Če bo posijalo sonce, pa še toliko boljše.
Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači
![Foto: Arhiv Muzej slovenskih filmskih igralcev](https://www.ekodezela.si/wp-content/uploads/2017/10/msfi_stalna_razstava_01-300x222.jpg)
Če se bomo že mudili v teh krajih, se lahko zapeljemo v Divačo in obiščemo Muzej slovenskih filmskih igralcev, ki ga najdemo v prenovljeni Škrateljnovi domačiji, rojstni hiši filmske igralke Ide Kravanja, v svetu znane kot Ita Rina. V pritličju hiše, kjer v nadstropju domuje stalna razstava posvečena Iti Rini, je osrednji informacijski prostor celotnega kompleksa. V nekdanji ‘štali’ je na ogled osrednja stalna razstava, posvečena slovenskim filmskim igralcem. Ta predstavlja stvaritve domačih igralcev in igralk, proces nastajanja filmskih vlog, razstava pa je obogatena tudi z video gradivom, v katerem najdemo biografije, filmografije in fotografije znanih domačih filmskih igralcev.
Antonijev rov v Idriji
![Foto: Jani Peternelj](https://www.ekodezela.si/wp-content/uploads/2017/10/ANTONIJEV-ROV_JaniPeternelj-300x201.jpg)
Za družinski izlet lahko izberemo tudi Antonijev rov v Idriji. Poleg uvodne videopredstavitve nam ogled omogoča odkrivanje vseh najpomembnejših zanimivosti podzemnega sveta živosrebrovega rudnika. Zaščitene s čelado in površnikom nas bo vodnik odpeljal skozi Antonijev rov do podzemne kapele svete Trojice in znamenitega Attemsovega vpadnika. Pot je lepo urejena, varna in primerna tudi za invalide in starejše obiskovalce. V Antonijevem rovu pa imajo organiziran ogled tudi za najmlajše, ki spoznajo rudniškega škrata. Perkmandlc najprej s čeladami in površniki poskrbi za varnost mladih obiskovalcev, nato pa jim odpre vrata v skrivnostni podzemni svet živosrebrovega rudišča. Na 1200 m dolgi poti, skozi varne in urejene rove, bo jamski škrat najmlajšim razkrival svoje podzemno domovanje in delovno okolje idrijskega ‘knapa’.
Otroški muzej ‘Hermanov brlog’
![Foto: Arhiv Otroškega muzeja](https://www.ekodezela.si/wp-content/uploads/2017/10/MNZC-voda-086_m-300x200.jpg)
V Celju, natančneje v Muzeju novejše zgodovine, od leta 1995 deluje Otroški muzej ‘Hermanov brlog’. Vsebine razstav so prilagojene otrokom do 12. leta in predstavljajo bogato zakladnico slovenske in svetovne kulturne dediščine. Muzej ima dve zbirki, ki sta povezani z otrokom in njegovim življenjem, ena zbirka ‘Otroško življenje’: igrače, družabne igre, tekstil obutve, igrala; ‘Dobra igrača’ – igrače, ki so dobila znak Dobra igrača – Otroci tako lahko občudujejo igrače, lutke, spoznavajo živali, muzej pa ima še muzejsko delavnico in igralnico, Hermanovo galerijo, Hermanovo gledališče ter depo, kjer otroški muzej hrani svojo zbirko otroških vozičkov in koles. Poleg interaktivnega ogleda in doživljanja razstav ponujajo številne programe: družinske ustvarjalnice, lutkovne predstave, praznovanja, bolšje sejme … Skozi muzej vodi otroke Herman Lisjak, maskota muzeja, ki je prisoten vsepovsod: v razstavnih prostorih, na depoju, v igralnici, v galeriji, gledališču, v slaščičarni in še kje. Od leta 2014 brlog igrač stalna razstava – igrače is slovenije in tujine, za dečke in deklice
Za ljubitelje piva – Pivovarski muzej
![Foto: Arhiv Pipovarski muzej](https://www.ekodezela.si/wp-content/uploads/2017/10/Pivovarski-muzej-1-300x219.jpg)
Pivovarski muzej v Ljubljani deluje pod okriljem Pivovarne Union od leta 1986. Tu se lahko seznanimo s tradicijo pivovarstva na slovenskem v muzejski zbirki, ki se razteza na več kot 600 m2 razstavne površine. Številni muzejski eksponati s področja industrijskega pivovarstva prikazujejo razvoj vseh panog, povezanih s pivovarstvom; sodarstvo, transport, oblikovanje opreme za gostinstvo ter pivskega posodja, razvoj etiket in trženja. Med drugim je prikazan tudi zgodovinski razvoj Pivovarne Union – od njene ustanovitve leta 1864 do danes. Poleg obiska muzeja je možen tudi ogled proizvodne poti, na kateri bomo lahko opazovali tehnološki postopek proizvodnje piva in drugih pijač.