Tudi pozimi je treba skrbeti za dovoljšno hidracijo telesa
Voda prestavlja približno 70 % telesne teže človeka in ima nalogo uravnavanja telesne temperature, zaščite sklepov in organov ter prenašanja kisika do celic. Telo tekočino izgublja preko ledvic z urinom, preko črevesja z blatom, z znojenjem in preko pljuč z izdihanim zrakom, zato je dovoljšna hidracija telesa zelo pomembna.
Predstavljamo deset opozorilnih znakov, ki nakazujejo dehidracijo telesa.
1.Glavobol
Telo neprestano porablja vodo in s tem tudi minerale. Ob nizki hidraciji telesa se sprožijo nekatere reakcije, ki vodijo do glavobola. Višje kot je pomanjkanje vode v telesu, močnejši je glavobol. Do tega zelo pogosto pride v službi, ko med delovnim časov spijemo premalo tekočine. Nekateri topli napitki, ko je kava, stanje še poslabšajo, saj kava deluje kot močan diuretik in tako še pospešuje odvajanje vode.
2.Zaprtost
Voda pripomore k pravilnemu delovanju črevesja. Ob dehidraciji telo vodo, ki bi morala ostali v debelem črevesu, preusmeri k bolj nujnim nalogam, kar povzroča zaprtost ali zapeko.
3.Vrtoglavica
Pomanjkanje vode v telesu vodi v vrtoglavico, saj se krvni tlak zniža, pade pa tudi krvni volumen. Ali je vrtoglavica povezana z dehidracijo, boste najlažje ugotovili, če se vam bo pri hitrem dvigu iz sedečega položaja nenadoma zvrtelo. Ta pojav imenujemo tudi ortostatska hipotenzija, ki nakazuje na nizek krvni tlak v pokončnem položaju.
Pomen pitja vode pozimi
Dehidracijo ponavadi povezujemo z vročim vremenom, vendar smo tudi v hladnem vremenu izpostavljeni dehidraciji, posebej na mrazu in ogrevanih prostorih. Dehidracija pri zimskih aktivnostih (smučanje, bordanje, drsanje) nastopi zelo hitro, ko mnogokrat kar pozabimo piti zadostne količine vode. Ponavadi pozimi pijemo več toplih čajev, ki imajo lahko tudi diuretični učinek (bezeg, kopriva, zeleni čaj), zato moramo zadostiti potrebam telesa po zadostni količini popite vode.
4.Lakota
Nenehen občutek lakote kljub temu, da ste jedli, nakazuje na nizko hidracijo telesa. Ko telo potrebuje tekočino, možgani telesu sporočijo, da je čas za obrok in tako vzpodbudijo lažni občutek praznine v želodcu. Popijte kozarec vode, saj je povsem mogoče, da ste zgolj žejni.
5.Rumena barva urina
Temno rumeni obarvani urin običajno nakazuje na to, da je telo dehidrirano in preredko odvaja urin. V urinu se pričnejo kopičiti odpadne snovi, poleg tega pa ima urin pri dehidriranih osebah tudi močnejši vonj.
Koliko vode potrebujemo?
Splošno predlagana potreba po količini dnevno popite tekočine je približno dva litra, preostalo tekočino pa v telo vnesemo s hrano. Ob povišani telesni aktivnosti moramo povečati tudi vnos tekočine. Kljub temu moramo upoštevati, da je potreba po tekočini individualna in se razlikuje od telesa od telesa. Tudi preveč vode lahko škodi, saj v hujših primerih vodi v zastrupitev z vodo (hiponatremija) oziroma motnje v elektrolitih, ki je posledica znižane količine natrija v krvi.
6.Utrujenost
Občutek utrujenosti je lahko povezan z dehidracijo telesa. Ob primerni hidraciji voda regulira krvni tlak, ki se ob pomanjkanju tekočine v telesu zniža, kar se kaže kot utrujenost.
7. Zvišana telesna temperatura
Voda igra ključno vlogo pri uravnavanju telesne temperature. Ob pregrevanju telesa se začnemo potiti, kar zmanjšuje telesno temperaturo. V primeru dehidracije se prenehamo potiti, kar vodi v zvišano telesno temperaturo.
8. Suha usta
Slina je nujno potrebna za vlaženje in čiščenje ustne votline. Zelo očiten znak dehidracije telesa so suha usta, ki poleg občutka izsušenosti v ustih povzročajo tudi slab zadah.
9. Mišični krči
Dehidracija je povezana tudi z ravnovesjem elektrolitov. Elektroliti, kot sta natrij in kalij, so električno nabiti ioni, ki jih mišice potrebujejo za krčenje in raztezanje. Ob kronični dehidraciji pride do porušitve ravnovesja, kar se kaže v obliki krčev v mišicah.
10. Koži primanjkuje elastičnosti
Dehidracija zmanjšuje elastičnost kože. Z enostavnim testom lahko tudi preverite elastičnost kože: uščipnite se v roko in opazujte, koliko časa je potrebnega, da se koža vrne v prvotni položaj. Če niste dehidrirani se bo vaša koža hitro povrnila v normalno stanje, ob dehidraciji pa bo potrebovala več časa oziroma bo ostala nekoliko privzdignjena in se bo šele nato spustila.
K.H.
Vir: foodmatters.com