Srce je lahko resnično ‘strto od žalosti’
![strto srce](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2018/03/people-2587420_640.jpg)
Sindrom strtega srca je resničen zdravstveni problem, pravijo strokovnjaki. Strto srce lahko poleg čustvenih težav povzroči tudi druge – dejansko lahko ogrozi zdravje srca. Strto srce od žalosti zaradi izgube ljubljene osebe ali razhoda s partnerjem lahko povzroči vrsto težav in celo prispeva k zgodnejši smrti.
Sindrom strtega srca je v medicini poznan tudi kot stresna kardiomiopatija, do katere lahko pride tudi pri zdravih ljudeh. Povzroči jo čustveni stres, velikokrat pa jo napačno diagnosticirajo kot srčni napad. Če sindroma ne zdravimo, lahko vodi v kratkotrajno odpoved srčne mišice, če pa ga zdravimo pravočasno, mine brez dolgoročnih posledic.
Kaj povzroči sindrom strtega srca?
Kot pravi kardiolog dr. Zachary Goldberger z univerze v Washingtonu, ki sprejme na teden vsaj enega pacienta s sindromom strtega srca, pride do njega vsaj deloma zaradi nenadno močno povišanih stresnih hormonov, ki povzročijo začasno šibkost in povečanje srca, lahko pa tudi skrčijo ožilje. “Starejši kot si, bolj resne so lahko posledice.” Komplikacije, do katerih lahko pride, so med drugim tekočina v pljučih, nizek krvni tlak, motnje v srčnem ritmu in odpoved srca.
90 – 95% obolelih za sindromom strtega srca je žensk. Večina je starejših od 50 let.
Simptomi strtega srca
Kot navaja ameriška klinika Mayo Clinic, lahko sindrom strtega srca povzroči simptome, ki so podobni simptomom srčnega napada ali kapi. Najpogostejši so nenadna in močna bolečina v prsih, zmanjkovanje zraka, nepravilno bitje srca in občutek šibkosti.
Kako zdravijo sindrom strtega srca?
Zdravljenje je prilagojeno glede na težave posameznika, je pa podobno zdravljenju po srčnem infarktu, vključuje lahko zdravila, ki preprečujejo nabiranje tekočine, zdravila za krvni tlak in za uravnavanje stresnih hormonov. Pacienti se morajo potruditi, da živijo čimbolj zdravo, kar ponavadi vključuje tudi svetovanje in terapijo za soočenje s čustvenim stresom.
Preventiva
Kardiologi pravijo, da je sicer tveganje za sindrom strtega srca nizko, pomaga pa zdrav način življenja, torej redno gibanje, zdrava prehrana, izogibanje tobaku in sproščanje. Pomembno je tudi, da redno hodimo na preglede in da smo obkroženi z ljudmi, ki nas čustveno podpirajo.
Vir: theheartysoul.com