Ko se staramo, trpimo za zmanjšanjem duševne in telesne pripravljenosti, ki pa se lahko z boleznijo še poslabša. Nova študija, objavljena v reviji Frontiers in Human Neuroscience, pravi, da starejši ljudje, ki redno sodelujejo pri telesni vadbi, lahko preusmerijo znake staranja v možganih. In ples ima pri tem največji učinek.
Ples ima koristen učinek upočasnitve upadanja duševnih in telesnih sposobnosti, ki jih povzroča staranje, so ugotovili na nemškem centru za nevrodegenerativne bolezni. Starejše prostovoljce, s povprečno starostjo 68 let, so vključili v 18-mesečni tečaj plesa. Udeleženci so plesali različne vrste plesov – jazz, valček, latinsko ameriške in vrstne plese in po koncu tečaja pokazali opazne spremembe v izboljšanju ravnotežja. Za razliko od drugih vadb pa so s plesom obenem okrepili tudi spomin. Morali so si zapomniti različne korake, koreografije in različne ritme. Potrdili so ugotovitev, da ples upočasnjuje staranje ter osveži naš um in telo. Na podlagi te raziskave v centru sedaj razvijajo tudi prav posebno plesno vadbo, ki bi lahko pomagala starostnikom z demenco.
Vsi si želimo živeti neodvisno in zdravo življenje čim dlje in fizična aktivnost je korak k temu. S plesom pa si, poleg razgibavanja, postavimo tudi nov izziv za telo in duha, še posebno v starejšem obdobju.
Zaplešimo torej!