Dober spanec za zdrav vsakdan

20. januarja, 2019

Smeh je pol zdravja, za druga polovico pa bi mirno lahko rekli, da je to kakovosten spanec. Med spanjem potekajo številni procesi – spanje obnavlja organizem in vrača vitalnost, pomaga pri koncentraciji in spominu in nas predvsem polni z energijo za vse izzive, ki nas čakajo čez dan. Spanje je aktiven proces, njegovo pomanjkanje pa vpliva tako na čustveno kot na telesno zdravje.

Koliko spanja potrebujemo?

Čeprav velja, da odrasla oseba potrebuje od 7 do 8 ur spanja na noč, je potreba po spanju odvisna od vsakega posameznika. Nekateri strokovnjaki pravijo, da, dokler se zjutraj zbujamo sveži, spočiti in polni energije in nas čez dan ne muči prevelika zaspanost, potem smo najverjetneje spali dovolj.

Poleg kvantitete, torej ur spanja, je prav tako pomembna kakovost spanca. Na slednjo v največji meri vplivamo sami. S tem, da vstajamo in hodimo spat ob približni isti uri; da je spalnica prezračena (idealna spalna temperatura naj bi bila med 18 in 19 stopinjami), zatemnjena ter da iz nje odstranimo elektronske naprave; da zvečer nismo pretirano fizično aktivni ter da se umirimo; da pred spanjem ne uživamo mastne in sladke hrane, kofeina, alkohola, tobaka.

Vedno več se govori tudi o rastlinah v spalnici. Za bolj miren spanec bodo poskrbeli jasmin, sivka, taščin jezik, aloe vera, gardenija in čopasta zelenčica. Ko je vse to urejeno, poskrbimo še za pravo ležišče in dober spanec je skoraj gotovo zagotovljen.

 

(Visited 86 times, 1 visits today)