Bodika – za okras in za zdravje

26. novembra, 2017

V hladnejših mesecih večini rastlin pri nas odpadejo listi ali celo iglice. Tako je v tem času veliko težje najti primerne rastline za krašenje domov. Z malo truda pa je mogoče najti prav zanimive rastline, ki tudi v zimskem času ohranijo zeleno listje. To je še posebno iskano v času decembrskih praznikov.

Privlačni rdeči plodovi

Navadna bodika je ena izmed najlepših zimzelenih rastlin, ki uspevajo pri nas. Pozimi je še posebno privlačna, saj jo krasijo vpadljivi rdeči plodovi v velikosti graha. Kot simbol večnega življenja so bodiko pogosto sadili ob cerkvah, spomenikih in grobovih. Uporabljamo jo lahko predvsem pri izdelavi adventnih vencev in cvetličnih šopkov. Bodikini zeleni mesnati listi tudi brez vode ne ovenijo.

christmas-992827_640

Za navadno bodiko, ki pri nas edina uspeva samoniklo, so značilni ovalni temnozeleni bleščeči usnjati listi, katerih rob je pogosto spremenjen v listne bodice. Bodika ima drobne bele cvetove. Iz ženskih cvetov se v jesenskih mesecih razvijejo rdeči plodovi. V njih so semena, iz katerih je mogoče vzgojiti novo rastlino. Slednje je sicer bolj preprosto s koreninskimi poganjki.

Foto: Igor Fabjan
Foto: Igor Fabjan

Bodika pri nas raste običajno kot grm ali manjše drevo. Poleg navadne bodike v okrasne namene gojijo tudi druge okrasne sorte, ki izvirajo iz Azije in Amerike.

holly-2969092_640

Nekoč za zdravljenje putike

Bodikine liste so nekoč uporabljali tudi v ljudskem zdravilstvu za zdravljenje zlatenice in putike. Čaj (mate, terere) iz listov nekaterih vrst bodike pa je priljubljen v Južni Ameriki.

Igor Fabjan

(Visited 314 times, 1 visits today)