7 genialnih trikov za vklop naših možganov
Da boste izostrili možgane in lažje reševali naloge v svojem dnevu, dodajte te preproste trike v svojo jutranjo rutino.
Ob današnjem tempu življenja smo razpeti med težko službo, negovanjem medsebojnih odnosov, vzdrževanjem družinskih obveznosti in nato komajda kakšnim ujetim trenutkom, ki ga morda lahko namenimo sebi in svojim hobijem. Ves ta stres hitrega življenja lahko zaustavi našo koncentracijo, nas razdraži in škoduje našim odnosom. S pravilnimi vajami in vzpodbudo možganov že zjutraj si lahko pomagamo, da bomo čez dan bolj mirni, fleksibilni in bomo lažje kos stresu.
Sprostite se z dobrim branjem
V hitrem tempu pogosto pozabimo na odklop in čas za preproste stvari, ki nas sprostijo in spodbudijo naš um. In najboljše aktivnosti so tiste, ki bogatijo možgane z novimi informacijami. Branje je zagotovo ena od takšnih aktivnosti. Naj bo to knjiga, časopis ali spletni članek. Branje ni le sproščujoč začetek dneva, ampak vaše misli za trenutek ustavi, preden iz včerajšnjih delovnih nalog preskočite na današnje.
Telovadba
Vsi vemo, kako pomembno vlogo igra telovadba v našem zdravju in razpoloženju. Vadba dejansko spremeni kemijo možganov in nanje vpliva kot antidepresiv. Prav tako pomaga pri črpanju kisika in krvi v možgane, kar omogoča, da naši možgani delujejo do svojih najvišjih zmogljivosti. Izboljša odločanje, presojo in spomin.
Meditacija
Čeprav meditacija obstaja že zelo dolgo, so znanstveniki šele pred kratkim potrdili njen pozitiven vpliv na možgane. Študije so razkrile, da se amigdala, znana kot središče naših možganov, kjer premlevamo naše strahove in čustva, ob meditaciji zmanjša. Meditacija torej pomaga izboljšati pozornost, koncentracijo, zmanjšati anksioznost in depresijo ter izboljšati našo splošno psihološko sestavo.
Klasična glasba v ozadju
Nežni, miroljubni zvoki klasičnih del so koristni za možgane in produktivnost na splošno. Najbolj znana študija vključuje tako imenovani Mozartov učinek, ki dokazuje, da poslušanje klasične glasbe lahko poveča človekovo prostorsko-časovno razmišljanje in zmožnost dolgoročnega in abstraktnega razmišljanja. Druga študija Univerze v Illinoisu pa je dokazala, da poslušanje klasične glasbe ob delu produktivnost poveča za 6 odstotkov.
Igrajte igre, ki temeljijo na logiki
Za dobro jutro se lotite križanke, sudokuja ali spletnega kviza, ki bo izzival vaš um in spodbudil ustvarjanje novih nevronskih povezav v možganih. Pomembno je, da se dejavnosti nenehno spreminjajo in nadgrajujejo z zapletenostjo. Najbolj vzpodbudne naloge za možgane so tiste, ki izzovejo poglobljeno razmišljanje.
Naredite seznam stvari za katere ste hvaležni
Ko boste pozorni na stvari v svojem življenju, za katere ste hvaležni, bodo vaši možgani dejansko delovali bolje. Verjamete? Študije možganskih slik namreč kažejo, da negativni miselni vzorci negativno spreminjajo možgane in prav tako tudi obratno. Hvaležnost in pozitivno razmišljanje na možgane delujeta pozitivno. Vsak dan zato napišite pet stvari za katere ste hvaležni – naj bo to vaš partner, pes, uspešno opravljena naloga ali le dejstvo, da so se gradnja, razbijanje in prenavljanje v sosednjem stanovanju končno končalo.
Dober spanec
Kar 40 odstotkov ljudi spi manj kot sedem ur. Spanje dokazano pomaga našim možganom pri spominu in nadziranju vedenja in učenja. Pomanjkanje spanja se odraža v pripravljenosti telesa, ki pa naj bi bila ob premalo spanca primerljiva z zastrupitvijo. Zato poskrbite, da bo vaša soba temna in hladna (idealna temperatura za spanec je 18 °C) in se dobro naspite!