Kratke verige, lokalna hrana in Dobrote slovenskih kmetij
V petek je potekala 10. Regionalna konferenca na temo kratkih verig – v sklopu 25. razstave Dobrot slovenskih kmetij na Ptuju. Regionalna konferenca je bila namenjena razpravi o uveljavitvi načela kratkih verig pri oskrbi s hrano in živili v javnih zavodih.
Državna sekretarka mag. Tanja Strniša je v svojem pozdravnem nagovoru poudarila, da konferenca skupaj z razstavo o dobrotah slovenskih kmetij predstavlja odlično priložnost za promocijo dobre in kakovostne lokalne hrane ter kratkih dobavnih verig. Prek spodbujanja uveljavitve kratkih verig v okviru danih zakonodajnih omejitev prispeva k večji kakovosti hrane v javnih zavodih ter podpira lokalne pridelovalce in slovensko prehrambno industrijo. Poleg tega kratke verige predstavljajo prispevek k varovanju okolja.
Javni zavodi in potrošniki se vedno bolj zavedajo pomena lokalno pridelane kakovostne hrane, zato tudi njihovo povpraševanje po tovrstni hrani narašča, kar kaže na to, da se v Sloveniji dogajajo veliki premiki v razmišljanju in vedenju ljudi, ki so prepoznali in cenijo kakovost slovenske hrane, in zato zavodi tudi v vse večji meri vključujejo lokalne pridelovalce in lokalno pridelano hrano.
Državna sekretarka je tudi izpostavila, da s podpiranjem lokalne pridelave omogočamo kmetovanje tudi na območjih z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost. Evropsko kmetijstvo je zelo raznoliko. Na splošno prevladujeta dva modela – zahodnoevropski model za katerega so značilni veliki kmetijski obrati, ki so globalno konkurenčni, in vzhodnoevropski model, ki ima drugačno kmetijsko strukturo, in sicer majhne kmetije, katerega razvoj temelji na večji kakovosti in tehnikah pridelave, na njihov razvoj pa vplivajo tudi kratke dobavne verige hrane. Poleg tega so za Slovenijo značilni oteženi pridelovalni pogoji, lokalne dobavne verige pa prispevajo k ohranjanju kmetovanja tudi na teh področjih.
Na koncu se je državna sekretarka zahvalila vsem tistim, ki se trudijo širiti zavedanje in porabo hrane iz okolice, čeprav je zaradi sistema javnega naročanja, organiziranja lokalnih pridelovalcev in širitev nabora živil to včasih težko. S tem prispevajo svoj delec v mozaik kakovostnega prehranjevanja v javnih zavodih in posredno tudi manjši škodi za okolje.
V nadaljevanju si je mag. Strniša v spremstvu direktorja KGZ Ptuj, g. Andreja Reberniška, ogledala še razstavo »Dobrote slovenskih kmetij« v minoritskem samostanu na Ptuju. Na razstavi so podelili tudi nagrade v različnih kategorijah. Tisti, ki so zlate nagrade za določen izdelek prejeli že tretje leto zapored, so letos prejeli tudi znak kakovosti.