Varni tudi na spletu

Podobno kot poskrbimo za varnost v stanovanju ali hiši, moramo pozornost nameniti tudi varnosti na spletu. Poleg osnovne previdnosti pri brskanju po spletu je potrebno uporabljati kvalitetna gesla in posodobljene programe, poskrbeti pa moramo tudi za varnostne kopije podatkov.
Uporabite težja in nevsakdanja gesla
Največ vdorov v uporabniške račune je posledica uporabe šibkih in enostavnih gesel, kot so password ali 123456. Oblikujte geslo, ki vsebuje vsaj osem znakov, ki so si med seboj karseda različni. Lastnosti dobrega gesla so tako uporaba tako velik kot malih črk in številk. Izogibajte se geslom, ki izhajajo iz vašega imena ali datuma rojstva. Goljufi mnogokrat uporabljajo tako imenovano phishing metodo, s katero želijo preko elektronske pošte pridobiti gesla. Ponudniki različnih storitev, kot so elektronka pošta, spletna banka, Facebook ali PayPal, po elektronski pošti nikoli ne zahtevajo, da bi sledili povezavi in geslo vpisali še enkrat, zato takšno elektronsko pošto nemudoma izbrišite. Pri uporabi elektronske pošte bodite pozorni tudi na vabljiva sporočila z lažnimi sporočili, kot so na primer dobitki na loteriji. Takšna sporočila izbrišite in ne odpirajte priponke, saj pogosto vsebujejo škodljivo programsko kodo.
Dodatno varnost predstavlja uporaba dvostopenjske identifikacije, ki jo omogoča večina ponudnikov elektronske pošte ali socialnih omrežij. Omenjena metoda močno zmanjša možnosti vdora v uporabniški račun, saj poleg klasičnega uporabniškega imena in gesla tovrstna identifikacija generira tudi kodo, ki jo v obliki SMS sporočila prejmete na telefon.
Redno posodabljajte programsko opremo
Proizvajalci operacijskih sistemov, programov in aplikacij sproti izdajajo varnostne popravke, ki skrbijo za zaščito pred najnovejšimi virusi. S stalnimi in rednimi posodobitvami je programska oprema tako mnogo bolj zaščitena pred virtualnimi nevarnostmi. Do različnih spletnih storitev mnogokrat dostopamo iz različnih naprav in aplikacij, zato je pomembno, da posodabljate vse naprave, ki jih uporabljate.
Poskrbite za kvalitetno varnostno kopijo
Navkljub upoštevanju vseh varnostnih nasvetov, ste lahko z enim napačnim klikom ob podatke. Sodobni virtualni napadi se osredotočajo na zakodiranje podatkov na napravi. Za ponovni dostop do podatkov je ponavadi zahtevano plačilo v kriptovaluti bitcoin. Zakodirani podatki so praktično neuporabni, zato poskrbite za kvalitetne varnostne kopije podatkov, najbolje na zunanjem trdem disku, ki je le po potrebi priklopljen na računalnik. Kot altenativa se ponuja tudi hramba podatkov v oblaku.
Kaj storiti ob vdoru v uporabniški račun?
Pri vdoru v vaš uporabniški račun je pomembno, da čim prej ponovno prevzamete nadzor nad svojim računom. Prvi korak je zamenjava gesel, ki naj bodo bistveno drugačna od prehodnih. V primeru, da enako geslo uporabljate na več računih, na primer za dostop do elektronske pošte in družbenega omrežja, zamenjajte vsa gesla. Gesla spreminjajte iz druge naprave, saj je povsem možno, da je vaša naprava okužena s škodljivo kodo, ki je neznancem omogočila dostop do gesel. Napravo, tako računalnik kot pametni telefon, pa skenirajte s posodobljenim antivirusnim programom.
Kristijan Horvat