<![CDATA[Gotovo drži, da je praznični december upravičeno dobil ime tudi “nori december”. Sveti in blešči vsepovsod. Kaj pa potratnost pomeni za okolje in denarnico?
Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja določa omejitvene kriterije za emisijo svetlobe v okolje. Ta seveda nastaja zaradi stalnega ali občasnega obratovanja virov svetlobe, ki povzročajo svetlobno onesnaženje. To pa ne velja za svetilke, ki občasno svetijo na prostem. V občasno obdobje pa spada tudi dekorativna razsvetljava stavb, gradbenih inženirskih objektov in javnih površin v času od 1.12. do 15.1.
Ocenjujem, da se poraba električne energije v gospodinjstvih zaradi okraševanja poveča za približno 30 %.
Po nekaterih podatkih iz leta 2003 (vir: http://www.cigre-cired.si) se je poraba električne energije v prazničnih dneh v Sloveniji povečala od 50 pa tudi do 80 %, pri čemer se največje povečanje opazi 24., 25., 26. in 31. decembra.
Med temi dnevi najbolj izstopa zadnji dan v letu, ko je poraba električne energije največja. A na to povečanje vpliva tudi daljše osvetljevanje stanovanjskih objektov zaradi daljšega bedenja pozno v noč. Ocenjujem, da se poraba električne energije v gospodinjstvih zaradi okraševanja poveča za približno 30 %. V kolikor je povprečen račun za električno energijo na gospodinjstvo 80 €, to znaša 15 € višji račun zaradi razsvetljave.
Pazimo na družinski proračun!
Za slovenska gospodinjstva splošno velja, da se je poraba električne energije v povprečju od leta 1995 do leta 2009 povečala za 25 % (vir http://www.stat.si). Glede na porabo okrasnih prazničnih lučk, merjeno na število prebivalcev, pa smo v primerjavi z drugimi evropskimi mesti na samem vrhu. Ta trend rasti porabe električne energije v Sloveniji bi naj bil še vedno prisoten, čeprav v povprečju gospodinjstva prehajajo in vedno boj uporabljajo varčno vsakodnevno osvetljevanje prostor. K sreči se vedno bolj zavedamo, da učinkovita raba energije (URE) in vse večja raba obnovljivih virov energije (OVE) močno vpliva na zmanjševanje družinskega proračuna.
Najbolj potratne: klasične žarnice z žarilno nitko
Največji porabniki električne energije namenjeni za osvetljevanje so klasične žarnice z žarilno nitko. Take lučke so zelo potratne saj le 20 % električne energije pretvorijo v svetlobno energijo, ostalih 80 % pa v toplotno energijo.
Klasične žarnice z žarilno nitko 20 % električne energije pretvorijo v svetlobno energijo, ostalih 80 % pa v toplotno energijo.
Dražja svetila so dolgoročna cenejša
Pri izbiri umetne svetlobe za praznično okrasitev se odločimo za okrasitev z LED svetili. V kolikor smo imeli LED okrasitev že lani, uporabimo to isto osvetlitev še letos. Ista okrasitev uporabljena na drugi način ne bo enaka lanski. Tudi za proizvodnjo in izdelavo svetil in okraskov se namreč porablja dragocena energija.
LED svetila pretvorijo kar 80 % električne energije v svetlobno energijo in le 20 % v toplotno energijo. Zaradi tega se LED svetila ne segrevajo, zato pa tudi ni nevarnosti opeklin. Resda so ta svetila dražja, so pa dolgoročno cenovno bolj ugodna, saj je njihova življenjska doba veliko daljša od navadnih žarnic, hkrati pa porabijo veliko manj električne energije. Uporabne dobe LED svetil so lahko tudi do 11 let ali 100.000 ur ob neprekinjeni uporabi. Res pa je tudi, da se uporabna doba takšnih svetil nekoliko zmanjša s številnimi vklopi in izklopi.
Opozoriti je še potrebno na previdnost pri nakupu prazničnih svetil in okraskov. Vsak izdelek, ki je primeren za prodajo na trgu Evropske unije, naj bo preizkušen s strani nevtralne ustanove. Ta ustanova mu podeli certifikat, ki je izdelku priložen in oznako »CE«, s katero se dokazuje dovoljenje za prodajo na trgu. Prav tako pa ima lahko priloženo še dokazilo o njegovi varčnosti.
Dominik Pongračič, energetski svetovalec, mreža ENSVET
Energetski svetovalci v mreži ENSVET se ukvarjajo z brezplačno svetovalno dejavnostjo za občane na področju učinkovite rabe energije (URE) in rabo obnovljivih virov energije (OVE). Več informacij je dosegljivih v energetsko svetovalnih pisarnah po Sloveniji, na brezplačni telefonski številki 080 1669, na spletni povezavi www.ensvet.si in na e-naslovu ensvet@gi-zrmk.si.]]>