Lesene hiške ne odpihne prvi veter

Naravni materiali, predvsem les, so od nekdaj prisotni tako pri gradnji kot pri bivanju. Zadnje čase zopet v ospredje prihaja tisto, kar nam daje narava na primer lesene hiške. To pa, ne le da je bolj okolju prijazno, naravni materiali zagotavljajo tudi bolj prijetno bivanjsko klimo.
Les je v Sloveniji prisoten na 60 odstotkih površine in smo tretja država v Evropi po poraščenosti z gozdovi. Zatorej naj bi bil les kot gradbeni material logična odločitev. ‘Imamo 72 različnih drevesnih vrst. Takšno bogastvo in takšnega potenciala nikakor ne moremo zanemariti. Poleg tega imamo bogato tradicijo obdelave lesa,’ Rupert Gole iz podjetja Esplanada in poudarja, da je v poplavi nizkocenovnih proizvodov iz vzhodnih in azijskih držav naša prednost prav v odličnosti obrtniškega znanja, ta potencial pa se žal zanemarja.
Poleg tega je les je obnovljiv material in ima najmanjše vplive na okolje v vseh pogledih, zato ga kot gradbeni material priporočajo številni strokovnjaki. Med ljudmi pa je še v veliki meri prisotno prepričanje, da lesene hiške lahko odpihne prvi veter. Kot pravi sogovornik Rupert Gole, to ne drži, dokaz je lepo število zgrajenih lesenih hiš različnih proizvajalcev. To pa je že pripomoglo k prepričanju, da lesene hiše pač ne more odpihniti prvi veter in da je ne morejo pojesti črvi.