Hišo gradimo premišljeno in po korakih
![Happy Couple Dream New Home](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2017/03/2bivanje_nacrtovanje_gradnje_feb17_web.jpg)
Gradnja hiše sodi med največje podvige v življenju, zato se je moramo lotiti preudarno. V članku vam bomo skušali dati čim več smernic pri načrtovanju gradnje hiše. Pri tem so nam s svojim znanjem pomagali strokovnjaki z ljubljanske Fakultete za gradbeništvo in geodezijo.
Gradnja individualne hiše se začne z izbiro parcele. Če je niste podedovali, jo po besedah dr. Janka Logarja lahko izberete na osnovi lastnosti tal. Tista na ljubljanskem barju denimo bo zahtevala dražje temeljenje, tehnično in finančno bolj zahtevna bo tudi gradnja na pobočjih. Kje, kaj in koliko se lahko na določenih območjih gradi, pa je opredeljeno v izvedbenem delu občinskega prostorskega načrta občine, na območju katere leži želena ali že izbrana parcela.
Dobri temelji, stabilna hiša
»Pri načrtovanju gradnje namenimo ustrezno pozornost temeljenju hiše, pri čemer poiščemo nasvet geotehnika,« svetuje Janko Logar. Varčevanje pri tem se nam maščuje pri sami gradnji ali pri bivanju v hiši. Razmeroma preprosto je temeljenje le v skalnih tleh ali na debelih slojih proda ali peska. Zahtevnost gradnje v tleh se povečuje tudi z globino izkopa za klet, z neenakomerno, razgibano zasnovo objekta in posledično različnimi obtežbami tal na različnih delih stavbe.
Ob načrtovanju gradnje je tudi dobro vedeti, da morajo biti vse nove stavbe od 31. decembra 2020 naprej skoraj nič-energijske. Ob tem Mitja Košir pravi, da po letu 2020 graditelji ne bodo več mogli pridobiti dovoljenja za gradnjo, če v projektni dokumentaciji v elaboratu energetske učinkovitosti stavbe ne bodo izkazali, da bo njihova stavba izpolnjevala minimalne zahteve za skoraj nič-energijsko stavbo.
Od 31. decembra 2020 morajo biti vse nove stavbe skoraj nič-energijske.
Od projekta do gradbenega dovoljenja
Gradnja hiše se lahko začne, ko pridobimo gradbeno dovoljenje, in sicer od upravne enote na območju, kjer nameravamo graditi. Ob tem Ladislav Košiček, vodja izpostave Moste Polje, pravi, da je k zahtevi za izdajo treba predložiti najmanj dva izvoda projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja: izdela ga projektant, ki za to izpolnjuje predpisane pogoje. Za ceno izdelave projekta in čas njegove izdelave se investitor in projektant pogodbeno dogovorita.
Rok za odločanje največ dva meseca
V okviru običajnih postopkov mora pristojni organ gradbeno dovoljenje izdati najkasneje v dveh mesecih od vložitve popolne vloge. Če smo vložili nepopolno vlogo in jo moramo dopolniti, začne omenjeni rok teči od trenutka, ko je pristojni organ prejel ustrezno dopolnitev.
Celoten članek je bil objavljen na 4 straneh v reviji Lupa, februar 2017. Če vas zanima, kaj morajo vsebovati papirji za vlogo, kako je z gradnjo prizidka ali nadzidka, o tem, kako zagotoviti, da ne gradimo na poplavnih območjih ter še več strokovnih informacij o projektu gradnje hiše, pišite na narocnine@ekodezela.si ali nas pokličite na 04 640 98 40!
Kam po informacije v zvezi z gradnjo?
- Vse informacije v zvezi s pridobitvijo gradbenega dovoljenja je možno pridobiti na upravni enoti območja, kjer nameravamo graditi.
- O poplavni ogroženosti na določenem območju se lahko poučimo s pomočjo spletnih portalov Atlas okolja in eVode ter občinskih prostorskih portalov, kjer obstajajo precej dobre karte poplavne nevarnosti. Informacije o protipoplavni gradnji pa lahko pridobimo na spletni strani www.poplavljen.si. Podatke o plazovih je mogoče najti na spletnih straneh Geološkega zavoda Slovenije.
- Zakonska določila v zvezi z izpolnjevanjem zahtev za skoraj nič-energijske hiše (sNES) so določena v Direktivi EU o energetski učinkovitosti stavb iz leta 2010. Zahteve, ki veljajo v Sloveniji, so zapisane v Akcijskem načrtu za skoraj nič-energijske stavbe iz leta 2015.
Miša Hočevar