V domačem okolju vsakodnevno uporabljamo veliko izdelkov, ki so ob nepazljivem ravnanju lahko nevarni. Sočasno v gospodinjstvu nenehno nastajajo tudi odpadki. Nekateri med njimi spadajo v kategorijo nevarnih snovi, zato jim moramo posvetiti posebno pozornost.
1. Varčne žarnice
Varčne žarnice, ki nadomeščajo klasične žarnice z žarilno nitko, vsebujejo živo srebro. Količina živega srebra je sicer majhna (največ pet miligramov), vendar je potrebna pazljivost ob razbitju. Odprite okna, zapustite prostor in vsaj petnajst minut dobro zračite prostor. S pomočjo rokavic ali plastične vrečke pazljivo poberite ostanke žarnice in jih pospravite v vrečko ali karton, uporabite lahko tudi kozarec. Ostanke živega srebra pobrišite z mokro brisačo, z lepilnim trakom pa poberite majhne delce in prah. Vse skupaj varno odvrzite med nevarne odpadke. Po čiščenju si dobro umijte roke.
2. Termometer
3. Štedilnik
4. Čistila
Uporabi čistil se ne moremo izogniti, vendar moramo paziti pri njihovi uporabi. Pri uporabi tako nosimo zaščitne plastične rokavice, prostor pa naj bo pri čiščenju dobro prezračen, da preprečimo vdihavanje hlapov. Upoštevajte navodila in priporočila proizvajalca, ki jih najdete zapisane na embalaži. Čistila za kuhinjo shranjuje ločeno od ostalih čistil in živil, vedno pa jih hranite v originalni embalaži. Čistil med seboj nikakor ne mešajte.
5. Cigaretni ogorki in sveče
Poleg škodljivosti cigaretnega dima na zdravje so tukaj še cigaretni ogorki. Ob nepazljivosti lahko pride do požara, podobno velja za uporabo sveč. Sveč in petrolejk tako nikoli ne puščajte brez nadzora, cigaretne ogorke pa vedno ugasnite do konca. Podobna opozorila veljajo za druga toplotna telesa, kot so na primer likalniki.
Kaj storiti v primeru nesreče?
Pri nesreči z izdelkom, ki vsebuje nevarno snov (stik s kožo, zaužitje, vdihavanje) upoštevamo ukrepe, ki so zapisani na embalaži. Pri tem je pomembno, da čistil ali podobnih snovi ne prelivamo v drugo embalažo, saj s tem izgubimo tudi nabor ukrepov, ki so potrebni ob nesreči. Po potrebi obiščemo zdravniško pomoč.
V primeru požara upoštevamo, da se različne snovi različno gasijo. Pri vžigu olja ali masti posodo pokrijemo z mokro krpo ali pokrovko. Goreče posode nikakor ne prenašajte ali gasite z vodo. Če imamo pri roki gasilnik na prah, gasimo dva do tri korake stran od ognja, levo in desno s krajšimi presledki stran od sebe.
Nevarnost odpadkov
Najpogostejši nevarni odpadki v gospodinjstvu so kozmetika, zdravila, čistila in barve, IT oprema, baterije in žarnice. Omenjene snovi so nevarne predvsem zaradi tega, ker so lahko vnetljive in zdravju škodljive, hkrati pa ob neprimernem odlaganju močno obremenjujejo okolje. Na embalaži najdemo simbole, ki nas opozarjajo na nevarnosti, ki jih povzročajo. Trgovine imajo posebne zabojnike za zbiranje odpadle elektronike, kamor lahko odvržemo odslužene baterije in svetilke. Nevarne odpadke moramo ločevati od ostalih odpadkov, odnesemo pa jih lahko na zbirna mesta za nevarne odpadke ali počakamo na zbiralno akcijo.
Kristijan Horvat