3D tiskanje, ki digitalne informacije spremeni v fizične objekte, ima med tehnološkimi iznajdbami prav posebno mesto, saj se tehnologija vedno bolj uveljavlja, predvsem na področju vesoljske, letalske, avtomobilske in medicinske tehnologije. Razvoj gre trenutno tudi v tiskanje hiš, kmalu pa naj bi imeli na voljo tudi natisnjeno hrano in celo človeške organe.
2D in 3D tiskanje
Tridimenzionalno tiskanje je postopek, pri katerem na osnovi digitalnega CAD modela posebni tiskalniki izdelajo trirazsežne objekte, ki jih lahko kasneje uporabijo. Za razliko od 2D tiskanja, kjer se na papir tiska slika, se pri 3D tisku postopoma dodajajo plasti materiala vse dokler ne dobimo končne želene oblike. Največjo prednost predstavlja pohitritev razvojnega cikla proizvodnje, zmanjševanje stroškov izdelave in možnost hitrega odkrivanja morebitnih napak.
Množična uporaba
Na trgu so že sedaj dostopni cenovno ugodni 3D tiskalniki za vsakodnevno uporabo, s katerimi je mogoče upravljati tudi brez predhodnega znanja in omogočajo izdelavo manjših predmetov. Omenjeni tiskalniki so v primerjavi z industrijskimi stroji mnogo manj natančni, vendar delujejo po istem principu. Večja podjetja tehnologijo trenutno uporabljajo predvsem za izdelavo prototipov in modelov, medtem ko je delež končnih izdelkov še vedno nizek. 3D tiskanje se iz klasične industrije seli tudi na področje medicine. Kitajski znanstveniki so nedavno opravili transplantacijo žil pri opici, pri čemer so uporabili izvorne celice in z njimi poustvarili biosintetične žile, ki jih je po enem mesecu bilo nemogoče ločiti od pravih žil. Porast je zaznati tudi na področju zobozdravstva, saj klasične metode izdelave zobnih kron in implantatov vedno bolj zamenjuje tridimenzionalno tiskanje. Kitajsko podjetje WinSun je z uporabo štirih 3D tiskalnikov in mešanico cementa in gradbenih odpadkov že uspelo natisniti deset samostojnih hiš v enem dnevu.
Po ocenah revizijske hiše Price Waterhouse Coopers bodo industrijska podjetja leta 2019 za nakup 3D tiskalnikov namenila 27 milijard dolarjev, kar je trikrat več kot leta 2015.
Tehnologija je še vedno v povojih
Največjo težavo predstavlja hitrost tiskanja predmetov, ki lahko traja tudi več ur. Korak k rešitvi tega problema so predstavili pri ameriškem podjetju Daqri, saj njihov tiskalnik na osnovi hologramov omogoča hitrejšo izdelavo predmetov, pri tem pa tiskalnik svetlobni hologram izriše v posebni material, ki se pri stiku s svetlobo strdi. Dodatno prednost predstavlja sama izvedba tiskanja, saj ni prisotnih nanosov plasti materiala, ki nastajajo pri večplastnemu tiskanju. Prav tako trenutno še ni mogoče izdelati zelo kompleksnih predmetov, kot so menjalniki avtomobila, temveč je mogoče izdelati posamezne komponente, kot na primer plastična ohišja. Tridimezionalni tisk tako prestavlja enega izmed pomembnih členov četrte industrijske revolucije, ki vključuje tudi tehnološke preskoke na področju robotike, interneta stvari in umetne inteligence.
3D tiskanje tudi v slovenskih podjetjih
Tehnologija 3D tiskanja je prisotna tudi v slovenskih podjetjih – pri Akrapoviču na ta način izdelujejo prototipe ali šablone za montažo cevi, Pipistrel pa jih uporablja za proizvodnjo končnih produktov, ki jih kasneje vgradijo v letalo. Januarja letos so v nuklearno elektrarno Krško kot prvo na svetu vgradili prvi 3D element, ki ga je izdelal Siemens.
Kristijan Horvat