Zeleni dragulji narave: nasad, ki prikazuje sonaravno pridelavo

7. junija, 2018

Ogledni nasad Zeleni dragulji narave je, kot sporočajo z Ekoci in Pomurskega sejma, že posejan – in prikazuje praktine rešitve sonaravne pridelave. 

V minulih dneh je bil na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni posejan in zasajen edinstven raziskovalno izobraževalni ogledni Zeleni dragulji narave.  Na  njem si bodo lahko obiskovalci sejma AGRA letos od 25. do 30 avgusta  ogledali zanimive  sonaravne rešitve  za pridelavo hrane v času podnebnih sprememb.

Priložnost za prenos znanja iz teorije v prakso

Lan, konoplja in zdravilne rastline

“Za mlade kmetovalce, ki jim je sejem letos še posebej posvečen,  za vrtičkarje in vse tiste,  ki jih zanima sodoben način sobivanja z naravo, bo nadvse zanimivo, kako v samooskrbnem krogu preživetja uspevajo stare, ohranjene sorte slovenskih kmetijskih in vrtnih rastlin, poljščine, stare sorte žit,  medovite rastline in travinje,” povedo na Pomurskem sejmu. Poligon Zeleni dragulji narave pa daje letos še poseben poudarek in namenom uporabe lanu, 15 sortam industrijske konoplje ter  zdravilnim rastlinam.

Za zdravje ljudi, živali in rastlin

Podnebne spremembe, uporaba umetnih materialov in s tem povečanje količine odpadkov, vse večja rabe kemije pri pridelavi hrane in ogroženost čebel, so težave, ki krojijo sodoben  način življenja.  “Zato jih je potrebno pričeti z reševanjem pri temeljih, v materiji, kajti prav vse, kar nas obdaja, izhaja iz zemlje,” meni izvršna direktorica Pomurskega sejma Mateja Jaklič.

Sonaravne rešitve - zoolit

Skupaj s strokovnjaki z IHPS Žalec (vodji oglednega nasada sta mag. Nataša Ferant in dr. Barbara Čeh), nevladno  organizacijo Ekoci – eko civilna iniciativa Slovenije (predsednica Irena Rotar), ki je tudi pobudnik postavitve oglednega nasada Zeleni dragulji narave ter Društvom za permakulturo  Slovenije želijo prikazati čim več uporabnih rešitev mladim kmetom, vrtičkarjem, stroki in zainteresirani javnosti, ki jih skrbi zdravje ljudi, živali in planeta.

Posaditev zdravilnih rastlin

Spiralne gredice, avtohtone poljščine, stare prakse

“Zasnova gredice v obliki spirale omogoča prikaz sonaravnih rešitev vključno z upoštevanjem permakulturnih načel, vetrnih zaščit, zastiranja, namakanja in naravnega plemenitenja tal z zoolitom. Prikazane so uporaba avtohtonih domačih sort poljščin, stare prakse pridelave, kar ima  poseben  pomen prav v času podnebnih sprememb”, pravi Irena Rotar iz Ekoci – eko civilne iniciative Slovenije.

Priložnost za prenos znanja iz teorije v prakso

“V Sloveniji se izvaja veliko projektov na različnih področjih,” meni, mag. Nataša Ferant, vodja Vrta zdravilnih in aromatičnih rastlin na IHPS, kjer  je tudi genska banka 150 sort različnih eko zdravilnih rastlin. “Le malo pa jih resnično  zaživi v praksi, zato bomo na sejmu predstavili učinkovite rešitve, ki obsegajo medovite, biodinamične in druge rastline, ki so nepogrešljive pri pridelavi hrane in v kulinariki.«

Edinstven prikaz sodobnih sonaravnih rešitev in dobrih, starih kmetiskih praks

15 sort konoplje

«V oglednem nasadu je prikazanih 15 sort konoplje, ki  so od največje do najnižje posajene po velikosti. Njihova namembnost bo predstavljena tudi na strokovnem posvetu, ki bo organiziran v sklopu sejma AGRA 30. avgusta«, pravi dr. Barbara  Čeh, vodja projekta Pridelava industrijske konoplje v Sloveniji. V okviru tega projekta sicer raziskujejo, katere sorte konoplje u EU sortne liste se bodo najbolje obnesle za pridelavo v našem okolju. Ogledni posevek imajo posajen tudi na IHPS v Žalcu.  Sodelujejo s Fakulteto za strojništvo Univerze v Mariboru, ki preučuje vzorce stebel v poskusih pridelane konoplje glede uporabnosti za pridelavo vlaken.

“Veseli nas, da ogledni nasad Zeleni dragulji narave  nadgrajuje tudi tekmovanje v izdelavi oblačil iz konoplje, lanu in volne Ekoci Green design ki daje navdih in ustvarjalen zagon za nove inovativne tekstilne panoge na znanstveni osnovi,” poudarjata Mateja Jaklič, Pomurski sejem in Irena Rotar, EKOCI.  Natečaj je namenjen iskanju in razvoju novih ustvarjalnih in gospodarskih priložnosti ob podpori stroke, ki zaznava potrebe okolja na lokalnem, državnem in svetovnem nivoju in se zaveda učinkov našega delovanja v globalnem svetu.


Več na: EKOCI, Eko civilna iniciativa Slovenije

Foto: Pomurski sejem

(Visited 117 times, 1 visits today)