Site icon Lupa portal

Zakaj se listje obarva?

Pisani listi v naših krajih od nekdaj ponazarjajo jesen. Toda le zakaj se obarvajo in odpadejo?

Listi so nekakšne ledvice dreves. V listih se preko leta nakopičijo odvečne snovi, npr. žveplo, težke kovine, kalcij…. Ko listje odpade, se tako drevo osvobodi nepotrebnega balasta. Včasih drevesa odvržejo najstarejše liste, v katerih je največ nakopičenih škodljivih snovi že pred jesenjo in poženejo novi.

 

V mestih prav zaradi večje koncentracije škodljivih snovi drevesa pogosto listje odvržejo prej kot v gozdu.

Zelena izginja

Izginjanje zelene barve se začne z razkrojem dušika v molekulah klorofila. Celice počasi izgubijo zeleno barvo in prevladajo klorofili različnih barv, ki so bili čez leto prekriti z zeleno. Poleti imajo ta barvila nalogo, da sončno energijo pretvarjajo v kemijsko, ki se kopiči v sladkorju.

Kaj pa zimzelena drevesa?

Tudi zimzelena drevesa in iglavci obnavljajo svoje liste. Iglavci z izjemo macesna na vsakih nekaj let. Za drevesa je zima sušno obdobje in to je še en razlog, da odvržejo liste. Zmrzal bi listavce v pozebi še bolj ogrožala, če ne bi odvrgli listja, saj ti z oddajanjem vode skozi listje skrbijo za uravnavanje temperature drevesa. Listi bi preprosto zmrznili. Iglavci pa zmrzal lažje prenesejo brez škode.

Igor Fabjan

Foto: Igor Fabjan

(Visited 414 times, 1 visits today)
Exit mobile version