Zakaj bomo jutri obuli dva različna ‘štumfa’?

20. marca, 2018
www.humanitarcek.com

V znak podpore mednarodnega dneva oseb z Downovim sindromom, vsakega 21. marca oblecimo različne nogavice, kot simbolični znak podpore tem osebam. Oni nimajo idealnega para kromosomov, ampak so enkratni v svoji različnosti. Si upate?

‘Rock your socks’ je mednarodna akcija ozaveščanja o Downovem sindromu oziroma trisomiji 21. Humanitarcek tako že tretje leto poziva vse, da se pridružijo mednarodnem gibanju in ozaveščanju.

Downov sindrom povzroča dodatni kromosom v vsaki telesni celici. Posebnost je, da 21. kromosom ni dvojno, ampak trojno prisoten. Zato je medicinski strokovni izraz za tako stanje tudi trisomija 21. To posebno stanje kromosomov upočasnjuje tako telesni kot tudi duševni razvoj. “Osebe z Downovim sindromom kažejo vrsto posebnosti, ki jih je posamezne mogoče včasih opaziti tudi pri drugih ljudeh, vendar so vse skupaj značilne za sindrom. Duševne zmožnosti otrok z Downovim sindromom so sicer ovirane, vendar so bile v preteklosti pogosto podcenjene,” poudarjajo v društvu Humanitarček.

Leta 1866 je dr. John Langdon Down prvi opisal takšno stanje prizadetosti. Zato se ta sprememba kromosomov imenuje po njem. Na približno 800 do 1000 porodov se rodi otrok z Downovim sindromom.

Čeprav imajo otroci z Downovim sindromom tipične skupne značilnosti, so med njimi velike razlike. Opazimo jih tako pri njihovem značaju kot tudi pri telesnih in duševnih sposobnostih, seveda pa ima vsak otrok tudi čisto individualne lastnosti, ki jih je podedoval od svojih staršev.

Vir: Humanitarček

(Visited 94 times, 1 visits today)