Za ohranjanje avtohtonih sort pomembna kakovostna semena

6. junija, 2017

Prejšnji teden je potekala okrogla mize o pomenu ohranjanja slovenskih avtohtonih sort, ki so ne le naša kulturna in naravna dediščina, ampak pomembno prispevajo k biotski pestrosti in prehranski varnosti. Hkrati so prilagojene našim pridelovalnim razmeram in so nam zaradi značilnih okusov blizu.

Udeleženci okrogle mize so se strinjali, da je treba v prizadevanjih za ohranjanje naših starih sort stopiti skupaj in delovati v smeri spodbujanja pridelave avtohtonih sort tako za seme kot pridelek. Sorte se namreč ohranijo le, če jih vzdržujemo, sejemo in uživamo.

Prizadevanja za celovit seznam avtohtonih sort

Državna sekretarka mag. Tanja Strniša je na okrogli mizi izpostavila, da si tako ministrstvo kot stroka prizadevata za pripravo celovitejšega seznama lokalnih sort, ki izhajajo iz avtohtonih in tradicionalnih genskih virov. To je pomembno tako s stališča ohranjanja genskega materiala na različnih ravneh kot tudi s stališča prilagojenosti sort lokalnim razmeram, kar je ob spreminjajočem se podnebju vse pomembnejše.

Trenutno je del teh sort uvrščenih na seznam rastlinskih genskih virov, ki jim grozi genska erozija. Seznam se spreminja glede na status vpisa sorte v Sortno listo in njeno ogroženost. “Da bomo v Sloveniji ohranjali naše sorte in da se bodo za pridelavo odločali tudi večji pridelovalci pa sta v prihodnje ključna tudi krepitev ter prenos znanja ter povezovanje in sodelovanje vseh deležnikov ter promocija vse do potrošnika,” poudarjajo na Ministrstvu.

avtohtone sorte

Projekt o ogroženih lokalnih sortah

Trenutno v okviru CRP (Ciljni raziskovalni programi) poteka projekt »Ogroženost lokalnih sort zaradi genske erozije in njihova vrednost za pridelavo in uporabo«. Njegov glavni namen je, tako Ministrstvo, priprava sistema določanja ogroženosti lokalnih sort, s pomočjo katerega bo nato za prihodnji program razvoja podeželja, od leta 2021 dalje, pripravljen seznam sort, ki jim grozi, da bodo izgubljene za kmetovanje. “Sorte, ki bodo vključene v ta seznam, bodo vse avtohtone domače in udomačene tuje sorte, ki trenutno imajo vzdrževalce, ne bo pa tistih, ki trenutno niso »žive« oziroma jih nihče ne vzdržuje, lahko pa bi jih v prihodnje obudili. Tak seznam bo uporaben tako za izvajanje ukrepov programa razvoja podeželja kot tudi za druge namene ohranjanja avtohtonih sort,” pojasnijo.

Kakovostna semena – Slovenska rastlinska genska banka

Za ohranjaje avtohtonih sort je pomembno vzdrževanje kakovostnega semena oziroma genskega materiala. Za to skrbi Slovenska rastlinska genska banka. Njene naloge so zbiranje in evidentiranje avtohtonega genskega materiala, vključno s starimi domačimi ali udomačenimi sortami kmetijskih rastlin, ocenjevanje in vrednotenje zbranega genskega materiala po mednarodnih merilih, hranjenje in obnavljanje vzorcev zbranega genetskega materiala ter razmnoževanje in izmenjava genskega materiala. Najdragocenejši vir v vsaki genski banki predstavljajo avtohtone  domače sorte ali populacije, ki so s svojo gensko raznolikostjo in prilagodljivostjo danim talnim in podnebnim razmeram predstavljajo dober vir za žlahtnjenje, hkrati pa predstavljajo pomemben narodov zaklad, ki ga je treba ohraniti.

Ministrstvo: “Za ohranjanje avtohtonih sort je pomembno, da jih vzdržujemo na trgu, ohranjamo kalivost njihovega semena, Z vzdrževalno selekcijo se sorta ohranja z vsemi njenimi poglavitnimi lastnostmi, po katerih je bila prepoznavna že od prvega opisa.”

 

Zavedanje o pomenu ohranjanja avtohtonih vrst narašča

Sogovorci na okrogli mizi so se strinjali, da zavedanje o ohranjanju avtohtonih sort narašča. Kakovosten semenski material, obujanje edinstvenih avtohtonih sort, finančne spodbude za pridelovalce vplivajo na preporod pridelovanja, shranjevanja in samooskrbe s semenom predvsem vrtičkarjev, ekoloških ter malih pridelovalcev. Različni projekti pa pomembno prispevajo k povezovanju na tem področju, ozaveščanju kupcev o pomenu avtohtonih sort in prepoznavanju njihovih prednosti ter spodbujajo tako pridelavo kot potrošnjo slovenskih sort vrtnin, ki so jih cenili že naši predniki in jih tako tudi ohranjamo za prihodnje rodove.

 

Vir: MKGP

(Visited 177 times, 1 visits today)